Tök, tökmag (Cucurbita maxima, Cucurbita pepo)

Főoldal/Gyógynövények/Tök, tökmag (Cucurbita maxima, Cucurbita pepo)

Tök, tökmag (Cucurbita maxima, Cucurbita pepo)

A tök, amit kerti töknek is neveznek, a tökfélék közé tartozik. Népies nevei: úri tök, dinka. A napos vidékeket kedveli. Napjainkban számos fajtáját termesztik világszerte. Hazája Észak-Amerika. Nagy víz, kálium, és ballasztanyag tartalmú növény, amely vizelethajtó és székrekedést megszüntető hatású lehet. Enyhén fűszerezve gyomorbetegeknek mint diétás étel (karcsúsító szer) lehet kiváló, de lehetséges gyógyhatásai miatt fogyaszthatják még túlsúlyosok, vese-, és hólyagelégtelenségben szenvedők, köszvényesek, reumások, cukor-, és szívbetegek is. Gyógyításra az érett és megszárított tökmagot használják mind a kerti tökből, mind annak kultúránkban termesztett változataiból. A sütő és főzőtök ezen kívül gyógyászati célra felhasznált részei a kimagozott terméshús és a hidegen sajtolt tökmagolaj. A magjából tökmagolajat nyernek, amit szintén gyógyításra használnak fel. Jellegzetes anyagai a szteroidok, az olaj, a fehérje és egyes aminosavak, valamint az E-vitamin, ásványi anyagok, mint a magnézium és nyomelemek, például a szelén.

Tök hatóanyagai

Hatóanyagai: fitoszterolok, tokorerol, aminosavak (mint a féreghajtó hatású kukurbitin), nyomelemek (szelén, mangán, réz és cink), zsíros olaj, fehérje, rostanyag, karotinoidok, A-, B-, C-vitamin, kalcium, foszfor, magnézium.

A tökfélék alkalmazási módjai: tök húsa (sülve, főve), tökmag (pirítva), tökmagolaj (étkezési célra).

A sütőtök élettani és gyógyhatásai:

A sütőtök a megfázásos betegségekre hatékony. Minden elváltozás, amely gyulladással jár gyógyítható lehet a sütőtök levével, illetve a benne lévő A-vitaminnal. Elsősorban a nyálkahártyák gyulladásaira, valamint a tüdőgyulladásra és egyéb tüdőkárosodásra lehet jó hatással. Súlyosabb esetben segíthet az is, ha búzacsíra olajjal fogyasztjuk az A-vitaminos tök lét. A petefészek és húgyhólyaggyulladásokat, amelyek meghűléses betegségekkel járnak, szintén gyógyíthatja a sütőtök lé. Hathat továbbá a hüvely nyálkahártyájára, ha kúraszerűen fogyasztjuk, megszüntetheti a folyást is.

Bőrpanaszok esetében is segítségünkre lehet, a kálium tartalma miatt elősegítheti a vér tisztítását. Az A-vitaminnal együtt jó hatással lehetnek a pattanásos bőrre. Allergikus köhögést, sőt az asztmás rohamokat is csökkenthetjük, ha töklét fogyasztunk. Serkentőleg hathat a máj működésére, kedvezően hathat a szív és koszorúérre, valamint prosztatabántalmak esetén is jó hatással bírhat. Régebben a szegény emberek a kukoricásban annyi tököt termeltek amennyit csak tudtak, hogy legyen a jószágnak, na meg téli reggelire tök tepertőnek, vasárnaponként rétesnek és bélesnek, nemcsak a mag fogyott, hanem a tök is, tehát az egyik fő eledel volt. Az A-vitaminban bővelkedő tök így nemhogy a rákot, de a prosztatagyulladást sem hagyta kifejlődni. Más gyulladás sem fejlődhetett ki, mert az immunrendszer kiválóan, épségben őrködött az egészség felett. Az esszenciális zsírsavaknak köszönhetjük még a tökmag vértisztító hatását is, így a köszvény kitűnő ellenszere is lehet. Orsógiliszta és galandféreg kiűzésére is segítségül hívhatjuk a tökmagot, ha már más nem segít ez, még akkor is a segítségünkre lehet.

A népi gyógyászatban a tökmagot tejelválasztás serkentésére használják szoptató nők, és gyomornyugtatásra is alkalmazható. Régebben a magvak hatását magas dózisban féreghajtóként aknázták ki. A kínaiak szerint rendszeres fogyasztása meghosszabbítja az életet.

Magjában lévő zsír a legértékesebb növényi zsírokhoz tartozik, kedvező a zsír-sav kombinációja, amely könnyen emészthetővé teszi. Nagymértékben tartalmaz telítetlen zsírsavakat, amiből 50-60%-a többszörösen telítetlen. Ezek teljes értékű táplálkozásnak elengedhetetlen összetevői, nélkülözhetetlenek a D-vitamin, a hormonok és a sejtfal képződéséhez. Mindezzel a tulajdonságaival befolyásolhatja a szállító folyamatok, enzimreakciók, sejtbeli immunreakciók működését a testben.

Tartalmaz még egy phytosterin nevű növényi zsírt, amelynek különleges gyógyhatást tulajdonítanak prosztatabántalmak kezelésénél, valamint szintén lehet még koleszterinszint csökkentő hatása is.

Növényi olajok közül szkvalén tartalma egyedülálló, amit az ázsiai országokban eredményesen alkalmaznak bőrproblémák kezelésére, és elsősorban a cápamájolajban, és az oliva olajban fordul elő. Ez a zsírok egy olyan fajtája, ami A, D és E-vitaminhoz hasonló hatással rendelkezik, kedvezően hathat az anyagcsere reakcióra, a szervezet egészségére, ugyanis képes lehet szintetizálni a sejteken belüli oxigént. Erősítheti még az immunrendszert, szerepet játszhat a hormonműködés szabályozásában, fokozhatja a toxinok kiválasztását, és rendelkezhet még antioxidáns hatással is.

Aminosavai közül a citrullint és a cucurbitint érdemes kiemelnünk. Ezek közül a citrullin ellenhatást fejthet ki az első stádiumban lévő prosztatapanaszoknál.

Tök ásványi anyagai

A tök ásványi anyagai a kálium és a szelén. A kálium erős vízhajtó hatású lehet, a szelén, pedig ami jóval nagyobb mennyiségben található meg benne mint általában a növényi élelmiszerekben, húgyúti megbetegedések megelőzésében és kezelésében lehet segítségünkre.

Vitaminok közül az E-vitamin és a B komplett vitamin egészíti ki az értékes anyagok listáját. E-vitamin tartalmának köszönhetően, vizsgálatok szerint igen hatásosnak tűnt szív, keringési rendellenességek, meddőség, koraszülési hajlam, izomsorvadás, klimaxos panaszok és kötőszöveti elváltozások, mint pl. prosztatahypertrópia esetén, valamint hatást gyakorolhat a sima és a csíkozott izomzat szerkezeti minőségére is. Az olajban az E-vitamin védi a telítetlen zsírsavakat és gátolja az avasodást, azzal, hogy gátolja az oxidációs folyamatokat. Vitaminokból említettük még a B-vitaminokat, amelyek pedig a testben jelentős szerepet játszanak az idegek és az anyagcsere folyamataiban. A tökmagot és a tökmagolaj készítményeket javasolják még prosztata megnagyobbodás kezelésére. Idetartoznak a vizeletürítési problémák, például a gyenge vizeletsugár, az utólagos csepegés, a vizeletmaradék és a gyakori vizelési inger nappal és éjszaka.

Kiemelendő még a karotinoid tartalma, amely a termék színét adja, és más növényi zsírokból hiányzik.

Forrás:

  • Dr. Jörg Grünwald, Christoph Janicke: Zöldpatika
  • Ingrid és Peter Schönfelder: Gyógynövényhatározó
  • Lesley Bremness: Fűszer- és gyógynövények
2014-03-19|Címkék: , |