Enyhén fagytűrő, aromásan illatozó, évelő, örökzöld, kúszószárú cserje. A hűtőszekrények kora előtt az emberek a hús tartósítására őrölt rozmaringlevelekkel borították be azt. A növény tartósító hatása egyben gyógyhatásának is az alapja, és mind a mai napig a húsételek egyik legkedveltebb fűszere. A rozmaring olaja erősen antioxidáns hatású, ezért aztán mivel a húsok részben azért romlanak meg, mert zsírtartalmuk oxidálódik, tartósító értéke a kereskedelmi tartósítószerek értékével vetekszik.
Rozmaring legenda
Egy legenda szerint a rozmaring -bor elegye „Magyarország királynőjének gyógyvizeként” vált világszerte ismertté, ugyanis 1235-ben Magyarországi Erzsébet paralízisben szenvedett és egy remete úgy gyógyította meg, hogy a rozmaringot több napig áztatta borban, majd ezzel a tinktúrával bedörzsölte a királynő végtagjait. Ezután évszázadokon át használták a köszvény, a hajkorpa és a bőrbetegségek ellen, valamint a kopaszság megelőzésére.
Gyógyításra felhasznált részei a szárított levelek és az illóolaja. Felhasználása gyógyászati célokra szakszerűséget igényel, de fűszermennyiségben alkalmazva ártalmatlan. Napjainkban sok európai orvos használja a rozmaringolajat ízületi gyulladások, meghűlések, influenza, emlékezetzavarok, migrén és izomgörcsök kezelésére. Az angliai orvosok a vér koleszterintartalmának csökkentésére, továbbá a koszorúér erősítésére írják elő a betegeiknek. Segítségünkre lehet felfúvódás esetén, vérkeringés és idegélénkítőként, valamint külsőleg mint bőrizgatószer. Megszüntetheti az étvágytalanságot, oldhatja a görcsöket, amelyeket a rossz emésztés és puffadás okoz, valamint serkentheti az epetermelést. Teája segítségünkre lehet alacsony vérnyomás esetén, emelheti a vérnyomást és erősítheti a szív munkáját. Egy olasz egyetem, a Catania kutatói kimutatták, hogy hatóanyagai megvédhetik a bőrt a ráncosodás kialakulásától, az öregedéstől, emellett pedig a benne található fehérjék védelmet nyújthatnak a bőrben lévő méreganyagok, a bőrünket érő stressz, és a szabadgyökök ellen. Szívidegességre, szívritmuszavarra, általános gyengeségre, magas vérnyomásra, szédülésre, memóriazavarokra, ideg és végtaggyengeségre egyaránt jó hatása lehet. Hasznos lehet még fájdalmas menstruációnál, magas koleszterinszintnél, légúti megbetegedéseknél, bélfertőzésnél, krónikus hasmenésnél, puffadásnál, gyomor és bélgörcsök megszüntetésére, vastagbélgyulladásra, májbetegségeknél, epehólyag gyulladásnál és epekőnél.
A New Jersey Állami Egyetem professzora Dr. Zhu felfedezte, hogy a rozmaring 2%-os koncentrációjának 3 hetes alkalmazása jelentősen csökkentheti a túlsúlyban lévő ösztrogént, amely hormon egyensúlyának felbomlása a mellrák kialakulásához vezethet. Mindemellett érdemes megemlíteni, hogy a hormonháztartás egyensúlyban tartására szedett gyógyszerek káros mellékhatásokkal járhatnak, ezzel szemben a rozmaring egy biztonságos és természetes gyógymód lehet.
A rozmaring kivonat közömbösítheti és eltávolíthatja a méreganyagokat a májból még azelőtt, hogy azok bármilyen komolyabb kárt okozhatnának. Alkalmazásával energikusabbnak és egészségesebbnek érezhetjük magunkat májműködést serkentő képességének köszönhetően.
A Szlovák Tudományos Akadémia Rákkutató Intézetének munkatársai kimutatták, hogy a rozmaring kivonat hatékonyan védheti a DNS-t a szabadgyökök károsító hatásától. Neuralgikus, reumatikus és ízületi fájdalmaknál ismert és szívesen alkalmazott szer. Gyógy krémek és gyógy olajok alkotóelem, valamint bedörzsölő szerként is kiváló lehet. Illóolaja inhalálóként használva, fellazíthatja az orr és a légutak váladékait, legyen az meghűlés, influenza vagy allergia. Görcsoldó hatást is mutat ez a növény, nyugtatóan hathat a gyomor sima izmaira, ez lehet az oka, hogy elődeink emésztési serkentőként is alkalmazták.
Rozmaring – Figyelem, amire érdemes vigyáznunk!
A rozmaring emelheti a vérnyomást, ezért magas vérnyomás betegségben ne alkalmazzuk! Valamint vetélést okozhat, ezért várandós kismamák se alkalmazzák! Tilos az alkalmazása epilepsziásoknál! Nagy adagban epilepsziás rohamot vált ki.
Forrás:
- Dr. Dr. med. Fritz Geiger: Gyógyteák (Bízz a természet gyógyító erejében!)
- Frank Zsófia, Kürti Gábor: Gyógyítás illóolajokkal
- Roberta Wilson: Aromaterápia haladóknak