Népies nevei: csengőfű, csengőlinka, kozmadinor, lyukaslevelűfű, Szent Antal virága, Szent János füve, Jézus füve, jánosfű, Jézussebefű, vérfű.
Ez az erdő és útszéleken, dombokon és réteken, júliustól szeptember közepéig virágzó növény, évelő, lágyszárú, igen értékes gyógynövény. Hogy biztosan felismerjük a növényt, morzsoljunk össze egy teljesen kinyílt virágot, piros levelet ereszt. A növényi gyógyászat gyors sebgyógyító hatása miatt már több mint 2000 éve használja. Hippokratész, Paracelsus, Bock, Matthioluns, Fink és sokan mások igazolták hatásosságát műveikben a népi orvoslásra támaszkodóan.
Egykoron nehezen irtható gyomnak tartották, a vallásos néphit pedig balzsamos, vérvörös virágnedvét az Üdvözítő vérével és sebeivel hozta összefüggésbe. 1988-ban azonban a New York-i egyetem és a Weizmann Intézet munkatársai felfedezték, hogy a növény serkentő hatással van az immunrendszerre, és „drámai” hatással az emberi immunhiány vírusára (HIV), ami közismert, hogy a szerzett immunhiányos tünet együttesének kórokozója. Ezt követően 1989 eleje óta egy ezzel a betegséggel foglalkozó folyóiratban több olyan felmérést közöltek, ahol a betegségben szenvedők egy része orbáncfű használata után étvágy, életerő és súlygyarapodás terén is javulást észlelt. Hatásait Németországban és a volt Szovjetunióban is behatóan tanulmányozták.
Orbáncfű gyógyhatása
Gyógyításra a virágzás idején gyűjtött hajtást használják. Nagy koncentrációban megtalálhatók benne bizonyos potenciális immunmódosító vegyületeket (flavonoidok), valamint egy antivirális és depresszióellenes hatást hordozó vegyület, a hipericin is. Egyéb vizsgálatok kimutatták még, hogy a növény antibakteriális, gombaölő és gyulladás gátló hatásokkal is rendelkezik.
Hatóanyagai: illóolaj, cseranyag, flavonoidok, naftodiantronok, cserzőanyagok, xantonok, rutin, színanyagok, cukor, kolin, pektin, flavonglikozidok, izokvercetin.
Az orbáncfű nagyon híres ideg- és lelki panaszokra gyakorolt gyógyhatásáról. Napjainkban úgy tűnik, segíthet kezelni a rossz hangulatot, stabilizálhatja az érzelmeket, csökkentheti a stresszt, tehát enyhítheti a depressziós tüneteket. Napjainkban ennek a tulajdonságának köszönheti nagy népszerűségét, általában enyhe depressziók esetén szokták alkalmazni. Segíthet a gyógyulásban beszédzavar, hisztériás rohamok, nyugtalan alvás, holdkórosság, és ágybavizelés esetén. Pozitívan befolyásolhatja a pánikbetegséget, valamint beválhat, mint sebolaj, fájdalomcsillapító, de lehet még gyulladás gátló és gyógyító is.
Kísérletek szerint enyhe és közepes súlyosságú depresszió esetén ugyanolyan hatást képes gyakorolni, mint a hagyományos antidepresszáns szerek. A kutatók előtt nem teljesen ismert, hogy a növény miként fejti ki ezt a hatást, de minden bizonnyal a hangulati és érzelmi változásokat előidéző, az agyban termelődő vegyület, a szerotonin szintjét emeli. Elősegítheti a mély és pihentető alvást, valamint hasznos lehet akkor, ha a depressziót fáradtság, álmatlanság és alacsony energiaszint kíséri. A borús őszi és téli idők beálltával, de a tavaszi nyári napsugarak hatására elmúló téli depresszió elmulasztásában is segíthet. A hagyományos antidepresszáns szerek használatát kellemetlen mellékhatások is kísérheti (pl. csökkenthetik a szexuális vágyat), ellenben az orbáncfű alkalmazásánál ezek elkerülhetőek lehetnek. Nagy hasznát vehetik azok az idősebb emberek, akik egyéb panaszaikra többféle gyógyszert szednek, mert más gyógyszerek hatását nem befolyásolja, de arra figyelni kell, hogy az egyéb depresszió elleni szerek hatását, azonban hatóanyagai fokozhatják.
Segítségünkre lehet még álmatlanság esetén idegnyugtatóként, epe és vesebajokban, bronchitis, gyomor- és bélmegbetegedések, és külsőleg aranyér esetén mint orbáncfű olaj. Májműködés serkentésére jó hatása lehet. Epebántalmak esetén szintén jól jöhet, mert rendszeres fogyasztása fokozhatja az epetermelést. Jó hatása lehet még gyomor és bélfekély, emésztési zavarok, hasmenés esetén, mert kivonata nyálkahártyavédő, gyulladáscsökkentő, sejtregenerálódást segítő és antibakteriális hatású lehet. Alkoholos kivonatának májserkentő hatását is igazolták.
Szív és érrendszeri megbetegedések esetén is jó hatása lehet, magas vérnyomásban más gyógynövényekkel együtt alkalmazva lehet hatásos. Segítségünkre lehet még belső vérzések esetén és a vérkeringés szabályozására.
Jó hatása lehet bőrgyulladások és nehezen gyógyuló sebek, lábszárfekélyek és égési sebek, ficamok, zúzódások ápolására, hámosító kenőcsökben antiszeptikus és összehúzó hatásai miatt. Fekélyeknél olajos kivonata bevonó hatású lehet. Reuma, köszvény, csúz és hátfájás esetén görcsoldó hatású lehet. Furunkulus és egyéb gennyesedések, aknés pattanások esetén is segítségünkre lehet. Hámosító hatása miatt kozmetikumok gyakori alkotóeleme. Jó hatással lehet horzsolásokra, műtéti hegekre. Rovarcsípések, kelések, gennyes sebek, fekélyek borogatással, olajjal bekenve gyorsan gyógyulhatnak.
Segítheti a női nemi szervek fejlődését, szabályozhatja a havi ciklust, tehát jó hatása lehet a nemi érés időszakában lévő lányoknak. Mindemellett hatásai érvényesülhetnek vese és hólyaggyengeségben, súlycsökkentő és egészséges testsúly megőrző kúrákban, esetleges étvágycsökkentő hatása révén. Alkalmas lehet gyakori fejfájás, szívritmuszavarok, nehézlégzés esetén, valamint súlyos betegség, kimerültség, műtét utáni lábadozás idején. Immunrendszer erősítő hatása lehet.
Orbáncfű felhasználása
Felhasználás módjai: tea, forrázat, tinktúra, ülőfürdő, olajos kivonat, kenőcs.
Tea:sokan használják idegeskedés, depresszió, alvászavarok ellen, de alkalmazzák bőrgyulladások, nehezen gyógyuló sebek kezelésére is. Jótékony hatással lehet az emberi szervezetre gyomorfekély vagy vese- és epebántalmak, továbbá idegi eredetű gyomor-bélrendszeri panaszok esetén. A száj belső sérülései ellen szintén ajánlható. Elkészítés módja:Két teáskanál szárított orbáncfüvet leforrázunk, hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük le! Rendszeres fogyasztása fokozhatja az epetermelést, és szabályozhatja a keringést. Depresszió esetén csak 3-4 hét után érezteti hatását.
Forrázat:A növény forrázatát bőrbántalmak, nehezen gyógyuló sebek kezelésére alkalmazhatják.
Orbáncfű -tinktúra:kétmaréknyi, napsütésben szedett orbáncvirágot adunk 1 liter pálinkához és az üveget három hétig a napon vagy más meleg helyen tartjuk.
Ülőfürdő:egy vödör orbáncfüvet szedünk (szárát, levelét és virágját) egy éjszakára hideg vízben áztatjuk. Fürdés előtt felforraljuk, és a fürdővízbe öntjük. Fürdési idő: 20 perc.
Olajos kivonata:Három marék friss orbáncfű virágot szétdörzsölünk mozsárban, majd összekeverjük 500 ml szójaolajjal, és légmentesen üvegbe zárjuk. Napos helyre tegyük, és naponta többször rázogassuk fel! Ha vöröses színűre változik az olaj, szűrjük le, a virágokat jól nyomkodjuk ki! Az orbáncfű olaját külső reumás panaszokra, derékzsábára, bőrbajokra, nehezen gyógyuló sérülésekre, zúzódásokra, rándulásokra, véraláfutások esetén alkalmazzuk!
Kenőcs: Görcsök és idegfájdalom esetén kenjük be a kívánt területet.
Napi adag: 2-4 g szárított drog, 0,5-3 mg hipericinnel egyenértékű tinktúra, 1 teáskanál olajos kivonat reggel éhgyomorra.
Sokak által dicsért természetes gyógyszer az orbáncfű olaja. Gyógyerejét két évig megőrzi és nemcsak nyílt sebek, friss sérülések, véraláfutások, mirigyduzzanatok esetén lehet eredményesen használható, hanem kiváló lehet mint bőrápolószer az érdes arcbőr kezelésére is. Valamint bedörzsölésre szintén ajánlható lehet hátfájás, hexensussz, isiász és reuma esetén. Az orbáncfűolaj a zsíros, de a száraz hámló bőrnek is a legfőbb ápolószere.
Teáját alkalmazhatjuk, mint, a gyomorfekély, bélfekély, magas vérnyomás, emésztési zavarok, belső és külső vérzések, vesebetegségek és epebántalmak lehetséges ellenszere. Javíthatja a lassan működő epe utak tónusát, de papaverin tartalmával, görcsoldóként az epegörcsön is segíthet. Aranyeres ülőfürdők részeként sebgyógyító hatású lehet. Olajos kivonata, Szent János olaja néven ismert, és segítségünkre lehet az égési sebeknél. Használhatjuk még öblögető szerként, ekkor torokgyulladás és fogínysorvadás esetén lehet jó hatása.
Ellenjavallat:Egyéni (hipericin) érzékenységtől függően fényérzékennyé teszi a bőrt, nagyobb mennyisége súlyos bőrgyulladást okozhat, különösen fehér bőrű egyéneknél, ezért a használata alatt kerülni kell a napon való hosszas tartózkodást. Kölcsönhatásba léphet gyógyszerekkel azáltal, hogy befolyásolja a májban a gyógyszerek metabolizmusát (anyagcseréjét) végző enzimek működését. Ezáltal egyrészt növelheti, másrészt csökkentheti bizonyos gyógyszerek hatékonyságát. Ennek megfelelően a következő gyógyszerek egyidejű szedése nem ajánlatos az orbáncfűvel: – HIV-gyógyszerek, vérhígítók, szájon át szedhető fogamzásgátlók, antidepresszáns és migrénellenes szerek.
Az orbáncfű más gyógynövényekkel való hatékony alkalmazása:
- kava (Piper methysticum) (részegítő bors, mámorbors)
- páfrányfenyő (Ginkgo biloba)
- citromfű (Melissa officinalis)
- macskagyökér (Valeriana officinalis)
- komló (Humulus lupulus)
Érdekesség: Szent Ivánkor – a nyári napforduló ünnepén – legteljesebb virágpompájában ragyog fel az orbáncfű. Régebben a lányok koszorút fontak belőle, és annak, aki a SzentIván-tüzet körültáncolta, ilyen koronát kellett viselnie. Ezen a titokzatos éjszakán orbáncfűágakat szórtak a vízbe és az eladó lányok a fonnyadt virágok feléledésében meglátták, hogy a következő évben megkérik-e a kezüket.
Figyelem, amire érdemes vigyáznunk!
Alkalmazása során tartózkodjunk az erős napfény hatásától, mellőzzük a koffeint tartalmazó szerek, a sör, a csokoládé, a joghurt, a füstölt és a savanyított ételek fogyasztását. Allergia, asztma elleni (befúvó) szerek, szénanáthára adott gyógyszerek, valamint amfetamint tartalmazó szerek használata mellett sem tanácsos az alkalmazás. Szervátültetés után vagy HIV-fertőzés kezelésére szolgáló gyógyszerek szedése esetén ne használjunk orbáncfüvet. Ha véralvadásgátló gyógyszereket szedünk, kérjük ki az orvos tanácsát az orbáncfű alkalmazásáról.
Forrás:
- Dr. Dr. med. Fritz Geiger: Gyógyteák (Bízz a természet éltető erejében!)
- Maria Treben: Egészség Isten patikájából
- Maria Treben új receptjei és élete
- Dr. Jörg Grünwald, Christoph Janicke: Zöldpatika