Martilapu (Tussilago farfara)

Főoldal/Gyógynövények/Martilapu (Tussilago farfara)

Martilapu (Tussilago farfara)

Hazánk gyakori, kúszó gyöktörzsű növénye. Cinkben, C-vitaminban gazdag, zsenge leveleit salátaként, levesként eszik, vagy megszárítva gyógyfűcigarettába keverik. A nyálka- és görcsoldó, gyulladáscsökkentő, immunerősítő virágok egykor a francia gyógyszerészek emblémáján is szerepeltek. Az európai és ázsiai gyógyfüves gyógyításban már több mint 2000 éve az egyik legismertebb köhögéscsillapító, de még ma is széleskörűen használják. Kínai orvosok régóta használják még asztma, megfázás, influenza, és a hörgők vértolulása ellen is. Az indiai ajurvédikus orvosok porított formában felszippantva a köhögés, fejfájás, valamint az orr vértolulása ellen ajánlották. Mindemellett az ókori görög és római orvosok cigarettaszerű elszívását ajánlották köhögésre és asztmára, amely módszert még vagy 1500 éven keresztül alkalmazták. A növény népszerűségét mutatja még, hogy Párizsban a francia forradalom körüli időkben a patikák jele, ami az üzlet bejárata felett lógott a növény sárga virága volt. Egy német szakkönyv szerint, ami köhögésre ajánlja: „a martilapu tea különösen hatékony tüdőtágulás gyógyítására”.

Martilapu hatása

A martilapu olyan növényi nyálkát tartalmaz, amely csillapíthatja a légúti fájdalmakat. Régen előszeretettel alkalmazták irritáció és gyulladáscsökkentő szerként száraz köhögés és rekedtség ellen. Szájüregi és torokgyulladások kezelésére öblögető és gargarizáló szerként is használták. Német kutatók állatkísérletei szerint a növény hatékonyabbá teheti a csillók működését, amelyek légcsövekben a nyálkaeltávolításban segédkeznek. Egy másik kísérlet szerint pedig elnyomhatja annak az anyagnak a hatását, amelyek részt vesznek az asztmás rohamok előidézésében. Egyes országokban nem ajánlják belsőleg történő alkalmazását, mivel kis mennyiségben veszélyes alkaloidokat tartalmaz. A vizsgálatok azt mutatják, hogy ezek főzés hatására lebomlanak.

Nyálkaoldó, gyulladás gátló tulajdonsága miatt bronchitis, gége és garathurut, tüdőasztma és mellhártyagyulladás, sőt még kezdődő tuberkulózis ellen is eredményes lehet. Elhúzódó köhögés és kínzó rekedtség ellen ajánlatos naponta többször mézes martilaputeát inni jó forrón. Segíthet még köhögés, váladékoldás, krónikus betegségek, tüdőbetegségek és asztma esetében.

Martilapu – Figyelem, amire érdemes vigyáznunk!

Habár az európai országokban rutinszerűen alkalmazzák, két éves kor alatti gyerekeknek nem szabad adni, valamint nagy mennyiségben tartalmaz olyan vegyületeket, amelyek májkárosodást okozhatnak. A martilapu mindemellett szokásos napi adagja azoknak az egészséges felnőtteknek, nem állapotos és nem szoptató nőknek, akik nem szenvednek alkoholizmusban vagy májbetegségben biztonságosnak tekinthető!

Forrás:

  • Maria Treben: Egészség Isten patikájából
  • Dr. Dr. med. Fritz Geiger: Gyógyteák (Bízz a természet gyógyító erejében!)
  • Ingrid és Peter Schönfelder: Gyógynövényhatározó
  • Lesley Bremness: Fűszer- és gyógynövények
2014-03-13|