A máriatövis egy éves vagy áttelelő 1-1,5 méter magasra növő, nagytermetű növény, amely 70-150 cm magasra nő, és egyenes szára van, virágai bíborlilák. Mediterrán vidékről származó gyógynövény, amelyet Magyarországon termesztenek, mivel gyógyszeripari alapanyag is a magjából kinyert szilimarin. Népies nevei: őszbogáncs, Boldogasszony teje, Boldogasszony tövise, máriabogáncs, tarkabogáncs, Szűz Mária tövise. A növény minden része ehető, emésztést serkentő, gyógyításra a levelét és az érett termést valamint annak készítményeit használják, főleg a nagy koncentrációjú szárazkivonatokat. Levelét szárított formában, magját kipréselve használják.
Máriatövis hatóanyagai:
többféle flavonolignán, szilibinin, szterolok, polinek, fumársav, linolsav, olajsav és keserűanyagok.
Alkalmazásának módjai: tea (levél, magja), magolaj (külsőleg, belsőleg), injekció, infúzió, tabletta (orvosi alkalmazás szerint), homeopátiás készítmény (homeopátiás orvosi alkalmazás szerint). A népgyógyászatban régebben a máriatövis levelét alkalmazták teakánt, ma már csak magja alkotóeleme néhány teakeveréknek. Mivel zsírban oldékonyak a legfőbb hatóanyagok, ezért a tea terápiás alkalmazása elavult. A hidegen sajtolt magolaj napi ajánlott bevitele 1-2x 2ml (mokkáskanál), amit étkezés előtt vagy alatt érdemes alkalmazni.
A máriatövisben fedezték fel a szilimarin nevezetű hatóanyagot, ami vizes kivonatokban nem található meg, mert vízben nem oldódik. 3 bioflavonoidból épül fel: silibyn, silidianin, silychristin. Mindezek az érett magvak 4-6%-át teszik ki. Ez az anyag mérgező kémiai anyagokkal teli világunkban nagy jelentőséggel bír, mert szervezetünkre egyre nagyobb terhet ró a méregtelenítés. Minden szervezetünkbe szájon át bevitt anyag a májon keresztül jut el a véráramba, a májsejtek nap, mint nap azon dolgoznak, hogy mérgező molekulák millióit közömbösítsék, tehát a méregtelenítési folyamatnak a központja a máj. Szerepet játszik az ember egészségének fenntartásában, termeli az epét, amely a zsírok lebontásához szükséges. A máj gondoskodik még a nikotin, az alkohol és minden más szennyeződések mérgező hatásának megakadályozásáról. A szilimarin ebben van a segítségünkre, ugyanis egy olyan flavolignán amely közvetlenül a májsejtekre hathat és fokozhatja bennük a ribonukleinsav-, ill. a fehérjeszintézist. Védheti a sejtek szerkezetét, és a sejthártya épségét, valamint visszaállíthatja egyes nukleinsavak és fehérjék képződését. Ajánlások szerint segítségünkre lehet heveny és idült májgyulladásnál, kötőszövet gyarapodásnál, májzsugorodásnál, zsírmáj, valamint nyombélfekély kezelésénél. Mindemellett szabadgyök fogó lehet, ami vonatkozhat a szervezetben képződő oxigén szabad gyökökre, de a külvilágból származó, különböző természetű anyagokra is. Érdekesség, hogy a galócamérgezések egyik leghatékonyabb szere a máriatövismagból kinyert szilimarin vegyületcsoport, amit számos tudományos és klinikai teszt is bizonyított.
A népi gyógyászatban oldalszúrás, lépbetegségek, malária, migrén, utazási rosszullét, érgörcsök, gyomor-bél panaszok, epepanaszok, májgyulladás, zsírmáj, toxikus májbetegségek, krónikus májgyulladások és májcirrózis esetén, valamint gyilkosgalócamérgezés ellenszereként használják. Levelét és termését egykor tejszaporítóként, köhögés, depresszió, emésztési zavarok, lép-, epehólyag és májbántalmak ellen adták. A termésből készült homeopátiás szerek a máj-és epebetegségeken túl aranyér-, visszérbántalmak és reumatikus panaszok kezelésére alkalmasak.
Segítségünkre lehet máj és emésztőrendszeri betegségek esetében. Olaja megakadályozhatja a májban termelődő és a méregtelenítő folyamatokhoz nélkülözhetetlen aminosavszerű vegyület a glutation kiürülését, sőt akár 30-35%-al képes lehet megnövelni koncentrációját, valamint a szuperoxid dizmutáznak (SOD) mennyiségét. Magyarul a máriatövis kitakaríthatja a gyógyszer, vegyszer, alkohol, nikotin, nehézfémek (pl. ólom, higany) és a kozmetikumokból származó mérgeket a szervezetből. Kutatások szerint a máriatövist 8-12 hétig használva a májproblémákkal küszködő embereknél javulás állhat be. Mindemellett a szilimarin azoknak is hatásos lehet, akik munkájuk során kémiai anyagokkal vannak körülvéve (pl. festők, kozmetikusok, növényvédő szerekkel dolgozók, stb.), vagy nagy mennyiségű gyógyszert szednek, ezzel észrevétlenül terhelésnek téve ki a májukat.
A máriatövis háromféleképpen védheti a májat. Megelőzheti a méreganyagok sejtbe hatolását, azáltal, hogy stabilizálhatja és erősítheti a májsejtmembránokat. Másrészt semlegesítheti a veszélyes szabadgyököket, ezáltal hatékony antioxidáns lehet, amely hatása többszöröse az E-vitaminénak. Harmadrészt pedig elősegítheti a fehérjeszintézist, serkentheti a májsejtek termelődését, felgyorsíthatja a károsodott májszövetek regenerációját, segítheti az elhalt sejtek lecserélését. A májban különböző vitaminok is raktározódnak: A-, D-, E- és K-vitaminok, valamint fontos szerepet játszik az A-vitamin előállításában is, melyet segíthetünk még úgy, hogy különböző, karotinokban gazdag növényeket fogyasztunk. Ilyen pl. a sárgarépa, aminek olaja béta-karotinban igen gazdag, így a máj az előállított, megfelelő mennyiségű A-vitaminnak köszönhetően javíthatja a látást, egyben csökkentheti a szem fényérzékenységét. Gyulladáscsökkentő hatása is lehet, ezért enyhítheti a vírusos májgyulladás (hepatitis B, -C) tüneteit. Sikeres lehet még sárgaság esetén is. Igazoltan hatékony lehet májzsugor (cirrózis), májnagyobbodás, zsírmáj kezelésére. Serkentheti az emésztőnedvek és az epe áramlását, megkönnyítheti ezzel az emésztési folyamatokat. Sikerrel alkalmazható lehet tartós étvágytalanság esetében is. Szabályozhatja a máj koleszterin képzését, csökkentheti a triglicerid és LDL szintet.
Szív és keringési betegségekben is segítségünkre lehet. Olaja hatékonyan enyhítheti és szabályozhatja a szívritmuszavart, „kitakaríthatja” a vérből a toxikonokat, illetve feloldhatja és a kiválasztó szerveken keresztül eltávolíthatja az érfalakra rakódott lipideket (zsírokat), ezáltal csökkentheti a vérnyomást. Mindemellett olaja belsőleg és külsőleg egyaránt alkalmazva lassíthatja az ekcéma és a pikkelysömör kórfolyamatát. Külsőleg enyhítheti a kellemetlen viszkető érzetet. Homeopátiás készítményként aranyér, visszérbántalmak és reumatikus panaszok enyhítésére használhatják. A máriatövis hasznos lehet az endometriosis (a női meddőség egyik oka) kezelésében is, mivel segítheti az ösztrogén lebontását a májban.
Máriatövis más gyógynövényekkel való hatékony alkalmazása:
- Articsóka (Cynara scolymus)
- Katángkóró (Cichorium intybus)
- Gyermekláncfű (Taraxacum officinale)
- Borsmenta (Mentha piperita)
- Benedekfű (Cnicus benedictus)
- Nagy csalán (Urtica dioica)
Figyelem, amire érdemes vigyáznunk!
Angina pectorisban, pajzsmirigytúltengésben, aritmiában szenvedőknek, valamint kismamáknak és szoptatós anyáknak TILOS a használata! A máriatövis-termésből előállított készítmények egyes esetekben enyhén hashajtó hatásúak lehetnek. A máriatövis gyógyászati alkalmazásáról kérdezze meg orvosát, a pontos diagnózis felállítása szakképzett orvos feladata!
Forrás:
- Dr. Jörg Grünwald, Christoph Janicke: Zöldpatika
- Ingrid és Peter Schönfelder: Gyógynövényhatározó
- Lesley Bremness: Fűszer-és gyógynövények