Kender (házi) (Cannabis sativa)

Főoldal/Gyógynövények/Kender (házi) (Cannabis sativa)

Kender (házi) (Cannabis sativa)

Erősen bokrosodó, magas, egynyári, kétlaki növény. Levelei tenyeresen összetettek. Porzós virágai apró csomókban nyílnak, termős füzéreiben szőrös murvalevelek ülnek. Virága, levele, magja, gyantája kábítószert tartalmaz, ezért termesztését és birtoklását számos országban, így hazánkban is törvény tiltja. Szárának durva rostjaiból kötelet, vitorla és farmervásznat készítenek. Népies neve vaddohán.

Hihetetlenül sokoldalú növény, amely maximálisan megérdemli elfogulatlan figyelmünket. Az ember ősidők óta termeszt kendert és ezt több neolitkori régészeti emlék is bizonyítja. Nincs a földön még egy olyan növény, amely olyan régóta „hű társa” volna az embernek, mint a kender. Minden fejlett ókori kultúrában hasznosították: haszon, gyógy és kábító növényként. Az indiai védákban erős afrodiziákumként emlegetik, az ókori egyiptomiak gyógyító erejű és mágikus növényként tisztelték, az ókori kínaiak pedig nemcsak kötélkészítésre, hanem az időutazás egyik eszközeként is használták. Az emberiség állítólag több mint 9 ezer éve termeszti ezt a növényt.

Az emberiség történetében az élelemtermelés kezdete óta termesztett növény. Olaj és rostnövényként szinte az egész világon termesztik. Számtalan felhasználási módja ismert. Kínában, Ausztráliában és Európában a nagy éhínségek idején életmentő táplálékul szolgált a lakosságnak. Készítettek belőle vitorlát, kötelet, papírt, de élelmiszerként és gyógyszerként is alkalmazták. Leveleiből és virágából teát főznek, süteményeket sütnek, bódító elixíreket, gyógyító tinktúrákat és sebgyógyító kenőcsöket kevernek. Ugyanakkor jelentős étrend-kiegészítő is, hiszen nagy mennyiségben tartalmaz telítetlen zsírsavakat. Napjainkban a legtöbb embernek a kábítószer jut róla eszébe, ezért tiltják a növény termesztését, nem veszik tudomásul, hogy őseink mindennapi étke volt. Gyógyító hatása évezredek óta ismert, a különböző részeiből készült kivonatok a világban mindenütt az emberi betegségek legelterjedtebb gyógyszerei voltak.

Kender felhasználása

Felhasználható részei: levele, magja, magjának hidegen sajtolt olaja.

Alkalmazás módjai: tea, élelmiszer (mag), hidegen sajtolt magolaj.

Tea: A kereskedelemben kapható különböző ízesítésű kenderteák.

Magja: Sok közösség termesztette a kendert magjáért és többnyire a zabkásához nagyban hasonló módon fogyasztották. A kendernek a szójához hasonlóan magas a fehérje tartalma, míg az íze a dióhoz hasonló.

Hidegen sajtolt kender magolaj: Étrend-kiegészítőként naponta 1 mokkáskanálnyi (2 ml) fogyasztása javasolt. Külsőleg gyulladt és krónikus bőrbetegségek kezelésére alkalmazhatjuk, az adott bőrfelületre kenve.
Magjából magas tápértékű olaj sajtolható, amely a növényvilágban a legnagyobb mennyiségben tartalmaz olyan esszenciális zsírsavakat, amelyek felelősek immunválaszunkért, megtisztíthatják az érrendszerünket a koleszterintől és a lerakódásoktól, de mivel a test önmaga nem képes előállítani táplálkozással kell felvenni. Található benne:6% Palmitin, 2% Stearin, 2,3 % egyéb zsírsavak, valamint 19%-ban Omega-3, 57%-ban Omega-6 zsírsav, amelyek javítják a szív egészségét. Ezeknek a többszörösen telítetlen zsírsavaknak nagy szerepük lehet az agy megfelelő működésében, az anyagcsere folyamatokban, a szaporodásban, és segíthetnek a bőr és a haj egészségének megőrzésében. Tanulmányok bizonyítják, hogy az Omega-3 zsírsavban gazdag étkezés elősegíti a megfelelő koleszterinszint fenntartását. Tartalmaz még 12% Omega-9 zsírsavat, amely nem esszenciális zsírsav, ami azt jelenti, hogy korlátozott mennyiségben az emberi szervezet is képes előállítani. Mindemellett segíthet egyensúlyban tartani a vércukorszintet, segíthet helyreállítani az immunrendszert, valamint csökkentheti a lerakódást az érfalakban. 1,7% Gamma-linolénsav (GLA) tartalma egyike az esszenciális zsírsavak két fajtájának és ugyanolyan fontos szerepe van a szervezet számára, mint a vitaminoknak. Hatásos lehet fekélyek gyógyítására, ízületi gyulladás, valamint gyulladással járó betegségek kezelésében. A GLA alkalmazásával sikereket értek el már daganatos betegek kezelése során is, használták azonban ekcéma és a menstruációs ciklussal járó mellfájdalom kezelésére is. Pillanatnyilag a drog terápiás értékét mérlegelik rák-kemoterápiás betegeknél fellépő rosszullét, hányás ellen, legyengült AIDS-es és rákos betegek számára étvágyjavítóként, fájdalomcsillapításra, rákbetegeknél és műtétek után, izomgörcsök oldására sclerosis multiplex esetén és a szem belső nyomásának csökkentésére.

A kender javíthatja az immunrendszer működését, ezáltal több immunológiai betegség kiegészítő kezelésére szolgálhat. Segíthet megszüntetni a menstruációs, a neuralgiás és a reumás eredetű fájdalmakat. Csillapíthatja a görcsöket és a hasfájást. Külsőleg alkalmazva meggyorsíthatja a sebek gyógyulását. Segítséget nyújthat bőrsérülések, viszketegség, nyálkahártya-gyulladás, vörös, allergiás jellegű bőrkiütések kezelésében. A többszörösen telítetlen zsírsavaknak alapvető szerepük van az agy megfelelő működésében, az anyagcsere folyamatokban, továbbá segítenek fenntartani a bőr és a haj egészségét. Hatásos lehet ízületi gyulladás, gyulladással járó rendellenességek, fekélyek gyógyítására. Emelheti a szervezet energia és az anyagcsere szintjét. Sportolás után segíthet a megterhelt izmok regenerálódásában. Külsőleg alkalmazva az egyik leghatásosabb növény lehet a száraz bőr kezelésére.

Mivel a kendermag olaj nagyon ízletes, fogyasztható önmagában kortyolgatva, de úgy is, hogy az ételeket meglocsoljuk vele, vagy italba tesszük. Kiváló salátákhoz, főtt vagy párolt zöldségekhez, vagy vaj helyettesítésére. Fogyasztása során a gyomor falát vékony réteggel vonja be, ezáltal a termelődő gyomorsav nem irritálja az üres gyomrot és csökkenhet az éhségérzet, ami a méregtelenítés és a hatékony fogyás alapfeltétele. Előírt mennyiségével migrént, menstruációs és reumatikus fájdalmakat, depressziót, epilepsziát, alsó végtagi bénulást kezelnek vele.

Este alkalmazva segíthet az elalvásban, de nem narkotikus hatású. Nyugtató hatása lehet, ezért a depresszió és a migrén kiegészítő kezelésében alkalmazható, akár hosszabb távon is. Az idegrendszerre szedett gyógyszerekkel, altatókkal együtt szedhető, azokkal nem lép kölcsönhatásba. Drog és alkoholelvonás kellemetlen mellékhatásainak csökkentésére az orvosi szakirodalom is ajánlja.

Kender fogyasztásának előnyei:

Omega-3, Omega-6 és GLA esszenciális zsírsavak kitűnő forrása. Csökkentheti a koleszterin szintet (LDL), a vérnyomást és helyreállíthatja a vérkeringést. Emelheti az energia és anyagcsere szintet, javíthatja a szervek működését, segíthet az immunrendszer működésében. Enyhítheti a menstruációs görcsöket és az ízületi gyulladással járó tüneteket. Sportolás után segíthet az izmok regenerálásában, valamint hatásos lehet a száraz bőr kezelésére.

A házi kender más gyógynövényekkel való hatékony alkalmazása:

  • • len (Linum usitatissimum)
  • • héjnélküli tök (Cucurbita pepo)
  • • sáfrányos szeklice(Carthamus tinctorius)
  • • máriatövis (Syllabum marianum)
  • • mustár (Sinapis alba)

Érdekesség:

A kendernek lényegesen durvább rostja van, mint a lennek, ezért felhasználása is sokoldalúbb. Finomabb rostjából vásznat, a durvábból zsineget, kötelet, zsákot, ponyvát, tömlőt, készítenek.

Forrás:

  • Ingrid és Peter Schönfelder: Gyógynövényhatározó
  • Lesley Bremness: Fűszer- és Gyógynövények
2014-03-12|Címkék: , |