Izlandi zuzmó (Cetraria islandica L.)

Főoldal/Gyógynövények, Tüdő-füves cseppek/Izlandi zuzmó (Cetraria islandica L.)

Izlandi zuzmó (Cetraria islandica L.)

Népies neve: láz elleni moszat. Hegyoldalak humuszos és homokos talaján, cserjeszerűen növő, 4-12cm-es, lemezes-bokros, villásan vagy agancsszerűen szétágazó növény. A hajtások 5-20 mm szélesek, fény felőli oldala barnás zöld, alsó oldaluk fehéres zöld, világosbarna, vagy fehérfoltos. Hazánkban a havasalji tájakon fordul elő, nagyobb tömegben Európa északi hegyvidékein és Izland szigetén él. Az izlandi zuzmó gyógyászati célra felhasználhat részei: a moháktól és más szennyeződésektől megtisztított telep.

Hatóanyagai: savas keserűanyagok (cetrár, fumár, protocetrár és lichesztersav), nyálkás poliszacharidok (izolichenin, lichenin), zuzmósavak, A- és B-vitaminok, illóolaj, jód, fenolok, nyomokban zsír, depszidek és depszidonok (fenoloknak fenolsavakkal képzett észterei), továbbá laktonok, triterpének.

Izlandi zuzmó felhasználása:

Kocsonyás zuzmófőzet: a következőképpen készítsünk:10 g izlandi zuzmó -t ugyanennyi ánizzsal és édesgyökérrel 1/4 l vízben rövid ideig főzünk, majd leszűrjük.

Ivótea: Az összevagdalt zuzmóból két teáskanálnyit 1/4 liter forró vízzel leöntünk, 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük.

Öblögető tea: Az összevagdalt zuzmóból két teáskanálnyit ¼ liter forró vízzel leöntünk és egy fél perc elteltével leszűrjük. A folyadékot, amely csaknem kizárólag keserű anyagokat tartalmaz, kiöntjük. A zuzmót újabb negyed liter forró vízzel leöntjük, 10-15 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Ez a főzet kevesebb keserű anyagot tartalmaz, ezáltal gyermekek számára alkalmasabb. Mivel azonban ez az eljárás a zuzmó antibiotikumos hatását nagyrészt megszünteti, a felnőtteknek inkább az első készítési mód ajánlatos.

Dzsem: receptje (mely nyugtató- és erősítő hatású) a következő: lassú tűzön 1 órán át főzünk 20 g izlandi zuzmó -t 1 l vízzel. A tűzről levett főzethez 1 citrom levét és 200 g cukrot teszünk.

A XVII. században a népi gyógyászat egyik legkedveltebb orvossága, századunkban azonban teljesen feledésbe merült. Népies nevén „köhögés elleni”, „láz elleni moszat”-nak is nevezik, segítségünkre lehet tüdő- és torokpanaszok esetén. Egyes országokban azonban, zselésített pasztillák, köhögés, torokfájás elleni szerként forgalomban maradtak.

Fő hatóanyagai a nyálkaanyagok, keserű ízű zuzmósavak. Nagy jódtartalma miatt pajzsmirigy-túltengés ellen is segítségünkre lehet. A növény főzete szinte szagtalan, kocsonyás és keserű, azonban hatása súlyos betegségek után üdítően erősítő, tápláló, a légzőszervek kiválasztását ingerlő lehet. Keserű anyaga bélmozgást idézhet elő, szaporíthatja a vörös vértestecskéket valamint jó hatással lehet hasmenés esetén. Magas keményítő tartalmával magyarázható, hogy jó hatással lehet lábadozó betegeknél és cukorbetegeknél.

Napjainkban az izlandi zuzmó igen keresett teaalapanyag, különösen a száraz köhögés és a kezdődő influenzás fertőzés esetében lehet jótékony hatása, de segíthet esetleg a gyomorrontás, étvágytalanság leküzdésében is.

Izlandi zuzmó hatóanyaga

Hatóanyaga a keserű zuzmósav, amelynek antibiotikus hatást tulajdonítanak és a sok növényi nyálka miatt van jelen.Fertőtlenítő hatása miatt megfázásos és fertőzéses betegségek esetén lehet javasolt, a hivatalos gyógyászat azonban a felső légúti megbetegedéseknél a köhögési inger csillapítására ajánlhatja. Karbantarthatja a hangszálakat, csökkentheti, megszüntetheti a kellemetlen krákogást. Alkalmazhatjuk légzőszervi megbetegedéseknél, gyomor, bélpanaszoknál, hasmenés ellen, és az általános egészségi állapot javítására, krónikus betegségeknél, valamint húgyúti hurut kezelésére. Homeopátiás készítményeit hörghurut ellen adják.

Jó hatása lehet gyomorhurut vagy hányással járó gyomorrontás esetén. Étvágy és emésztésjavító készítmények, keverékek része. Keserű ízüknél fogva az emésztőnedvek termelését fokozhatja. A vizes kivonatot áztatással nyerik, majd a főétkezéseket megelőzően kis mennyiségben fogyasztják. Immunerősítő tulajdonsága mellett antibiotikus hatással is bírhat. Száj és garatgyulladás tüneteinek csökkentésére öblögető szerként lehet használatos. Nagy jódtartalma miatt pajzsmirigy-túltengés ellen is jól jöhet.

Ajánlott napi adagja:

  • hurutok esetén 3.8 gramm, több kisebb adagban
  • étvágyjavításra elegendő 1-2 gramm
  • gyermekeknek arányosan kisebb adag.

Az izlandi zuzmó más gyógynövényekkel való hatékony alkalmazása:

  • tüdőfű (Pulmonaria officinalis)
  • orvosi ziliz (Althaea officinalis)
  • kakukkfű (Thymus vulgaris)
  • lándzsás útifű (Plantago lanceolata)

Érdekesség: Ukrajnában a régi monitorok által kibocsátott elektromágneses sugárzás ellen izlandi zuzmóval töltött párnát használnak, amit a hasuk elé tesznek. Egyébként az izlandi zuzmó nagy mennyiségű radioaktív sugárzást képes magába gyűjteni.

Forrás:

  • Ingrid és Peter Schönfelder: Gyógynövénykalauz
  • Earl Mendell: Gyógyfüvek bibliája