Feketekömény népies nevei: katicavirág, parasztbors, kumin, csernuska. A Földközi-tenger mellékén honos, a boglárkafélék családjának egyik melegkedvelő nemzetségébe tartozik. Eredeti őshazája valahol Nyugat-Ázsiában van. 30-50 cm magasra növő egyéves növény.
Feketekömény hatóanyagai:
egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavak (31,8% magjában), keserűanyagok: szaponin, melanthin, nigellin, illékonyanyag: nigellon sernohiprepidon (magjában 0,5-1,5%), kétféle alkoloid, damascenin, arginin, nagyon magas E-vitamin tartalom, thymokinon, karotin, prostaglandin. Gyógyászati célra felhasználható részei a növény érett magja.
Már Kr. e. 2500-ban is használták ezt az egynyári sivatagi növényt, amely a mákhoz hasonló kapszulákban kis, fekete magszemcséket képez. Olaját a fáraók aranyának is nevezi, a legenda szerint Kleopátra és Nofretete ennek köszönhette bársonyos bőrét. Az ókori görög és egyiptomi gyógyításban is fontos szerepet játszik, általános gyengeség, gyulladások, bőrproblémák, női panaszok, megfázás, fejfájás ellen és puffadás gátlóként használták. Használják féregtelenítőként és tejkiválasztást serkentőként is, valamint kifejthet vérnyomás csökkentő és görcsoldó hatást is. Napjainkban kutatások kimutatták, hogy az olaja sok ásványi anyagot és aminosavat tartalmaz, melyek erősíthetik az immunrendszert. Rostokban igen gazdag és tartalmaz még arginint és karotint is, amelyek A-vitaminná alakulnak.
Habár keleten már évezredek óta ismerték és használták magvaiból nyert olaja nálunk csak nemrég tűnt fel, amikor kimutatták, hogy bizonyos allergiás és bőrbetegségekre, mint pl. atópiás ekcéma, neurodermatitisz, pikkelysömör, asztma igen hatásos lehet.
Alkalmazás módjai: hidegen sajtolt magolaj, tea, tinktúra, inhalálás, külsőleg ecsetelés, élelmiszerként.
A hidegen sajtolt magolajat mind külsőleg, mind belsőleg alkalmazhatjuk. Belsőleg 1-2 mokkáskanálnyi (2-4ml) a napi adag, szájon keresztül. Külsőleg az olajat fülpiszkáló pálcikára csepegtetjük és az adott bőrfelületre felkenjük.
A tea elkészítésének módja: 2-3 púpozott kávéskanálnyi magot megőrlünk, fél liter vízzel leforrázzuk, letakarjuk, 5-10 percig állni hagyjuk, szűrjük és kortyonként fogyasztjuk. Napi 2-3 csésze az alkalmazható dózis.
A feketekömény magjából készült alkoholos-vizes kivonatot (tinktúra) szájon keresztül alkalmazzuk, érdemes 1 dl vízbe csepegtetni. Napi adagja: 2 x 20 csepp gyermekeknek, 3x 4x 20 csepp felnőtteknek.
Inhalálás: Egy maréknyi őrölt magot 1 l forró vízzel felöntünk, letakarjuk és állni hagyjuk 5-10 percet. Utána fejünkre törölközőt rakunk, eltávolítjuk a fedőt és napjában többször 10-10 percet inhalálunk.
Külsőleg ecsetelésként különböző bőrbetegségekre alkalmazhatjuk vékonyan felhordva lehetőleg steril anyaggal (géz, fülpiszkáló pálcika, kozmetikai korong stb.)
Élelmiszerként magját adhatjuk különböző ételekhez, mint például sütemények, káposztás ételek, egyes levesek.
Napjainkban a modern tudomány alaposan megvizsgálta a feketekömény -olajat, és sok olyan anyagot talált benne, melyek pozitívan hatnak az emberi anyagcserére. Mindennapi táplálkozásban a magas linolsav tartalma teszi igen jelentőssé. Különösen értékesek még a benne található telítetlen zsírsavak, amelyek mellékhatások nélkül képesek lehetnek csillapítani a bőrben, a belekben, az ízületekben és az idegekben zajló gyulladásos folyamatokat.
Amire sikerrel alkalmazták:
- Meghűléses betegségek: a náthát, a köhögést és az influenzás fertőzéseket gyorsabban legyőzheti.
- A szervezetünk prostaglandint állíthat elő a telítetlen zsírsavakból, ami gyulladás gátló és antiallergén hatású lehet. A keserű- és cserzőanyagok tágíthatják a hörgőket és váladékoldóak, ami segítségül lehet a bronchitis, és az asztma kezelésében.
- Semlegesítheti az allergia elleni anyagokkal szembeni túlzott érzékenységet.
- Egyedülálló vírusölő tulajdonsága révén hatásos lehet gombás megbetegedések (Candida albicans), pikkelysömör, neurodermatitis esetén mind belsőleg, mind külsőleg alkalmazva. Hozzásegíthet az egészségesebb bőrhöz, csökkentheti a viszketési ingert, elősegítheti a gyulladt bőrrészek gyógyulását.
- Helyi gyulladás gátló hatása révén kedvezően hathat a reuma kezelésére és a bél bakteriális és gombás megterheltségét is csökkentheti, stabilizálhatja.
Segítségünkre lehet a légúti rendszer betegségeinél. Enyhítheti az asztmás rohamok számát és lefolyását. Hosszantartó kúrával (fél egy év) akár a minimálisra lehet csökkenteni e kellemetlen betegség tüneteit. Azoknak is érdemes kipróbálni, akiknek csak reggeliasztmás köhögésük van, mivel ezt a feketekömény használatával feltehetően meg lehet szüntetni. A feketekömény nagymértékben csökkentheti az allergiás reakciókat, különösen szénanátha,pollen, por, állatszőr allergia esetén. A növény magjának olaja szájon keresztül alkalmazva minimalizálhatja a dohányzás okozta reggeli köhögéseket. Gyulladáscsökkentő hatása lehet, emiatt alkalmazhatjuk megfázás és tüdőgyulladás esetén is kiegészítő kezelésként. A feketekömény magjának erős vírus és baktériumölő hatása lehet. Ez a növény lehet az asztmások és allergiások Mekkája. Érdemes kipróbálni.
A feketeköményorálisan alkalmazvaétvágygerjesztőhatású lehet, valamint serkentheti az emésztésifolyamatokat, és a kiválasztó szervek működését. Kiváló puffadás gátló és egyben szélhajtó hatású is lehet. A belekben feloldhatja a letapadt nyálkákat és kiürítheti azokat a szervezetből. Gyomor- és bélhurut esetén is alkalmazható lehet, viszonylag rövid idő alatt enyhülést hozhat. Mivel a feketeköménynek vírus és baktériumölő hatása lehet, így megtisztíthatja az elgombásodott bélrendszert(még a Candida albicans esetén is).
Bőrbetegségek kezelésére a feketekömény magjának olaját mind belsőleg, mind külsőleg egyszerre érdemes lehet alkalmazni. Külsőleg pikkelysömör, atópiás ekcéma, neurodermatitis, pattanások és aknék kezelésére alkalmazhatjuk vékonyan felkenve az adott bőrfelületre.
A feketekömény magjából nyert olaja szájban a nyállal jól elkeverve megszüntetheti a fogínygyulladást – ebben az esetben 3-5 perc után – az olajat köpjük ki. Az olaj rendszeres használata gátolhatja a fogszuvasodás kialakulását. A növény erős gyulladáscsökkentő hatású lehet,emiatt sikerrel alkalmazható lehet ideggyulladások (külsőleg) esetén is. Idegnyugtató hatásaklinikailag igazolt. A magolaj elősegítheti az idegsejtek normál működését. Mint minden hidegen sajtolt magolaj, csökkentheti a vér koleszterinszintjét, gátolhatja a bélrendszerben a felesleges koleszterin vérbeáramlását, illetve azáltal, hogy csökkentheti a vér lipidszintjeit, csökkenhet a vérnyomásis. Mindennemű nőgyógyászati gyulladások kezelésére is bevált gyógynövény lehet a feketekömény. Belsőleg és külsőleg a méh környékére bemasszírozva az olaj képes lehet felvenni a harcot a gyulladásokkal. Szoptatás után a mellekbe bedörzsölve regenerálhatja apetyhüdt bőrt, azt újra feszessé teheti, ugyanakkor használhatjuk, az un. terhességi csíkokra (minél hamarabb a szülés után) is. Külsőleg alkalmazva – erős gyulladáscsökkentő hatása miatt – a reumásoknak is enyhülést hozhat a feketekömény magjának olaja. Naponta akár többször ismasszírozzuk beaz adott ízületek környékét. Ázsiai kutatások bebizonyították, hogy növelheti a spermatermelést, azok életképességét, valamint javíthatja a potenciát. (Indiában előszeretettel – és sikeresen – alkalmazzák bizonyos fajta impotenciák kezelésére). A tudományos világ figyelmét is felkeltette a növény rákra, mint betegségre gyakorolt hatása. Igazoltnak látszik hatékonysága hasnyálmirigy gyulladás és az abból kialakuló hasnyálmirigy daganatok kezelésére. Állatkísérletek esetében a tumorok 65-67 %-ban jelentősen zsugorodtak. Az Egyesült Államokban a kutatások azt mutatják, hogy kiegészítő kezelésként a feketeköménymag kivonata hatékonyan veszi fel a harcot a vastag- és végbél sejtburjánzásos megbetegedéseiesetén. A gyógynövény olajának használata az orrba ecsetelve megszüntetheti az orrdugulást és az ebből fakadó horkolást.
Feketekömény más gyógynövényekkel való hatékony alkalmazása:
- Medvehagyma (Albium ursinum)
- Fokhagyma (Allii sativum bulbi)
- Kálmosgyökér (Calami rhizoma)
- Feketeretek (Raphanus sativus niger)
A feketekömény gyógyászati alkalmazásáról kérdezze meg orvosát, a pontos diagnózis felállítása szakképzett orvos feladata!
Forrás:
- internet: az étrendi kiegészítőkről
- Bálint János- Népi hagyományok gyűjtése nyomán