A fehérmályva, egy sokoldalúan felhasználható évelő növény, amely hazánkban honos és más néven orvosi ziliznek is hívják. Népies nevei: bársonyos mályva, mályvarózsa, lágymályva, mahola, mázola. Vadon, főként Közép-Európában fordul elő. Megtalálható folyóvizek árterében, hordalékos területein, nedves, mocsaras árokpartokon, illetve szikeseken is. 60-120 cm magas, egyenes, elfásodott szárral. Virágzási ideje júniustól-augusztusig tart. Fontos: a frissen kiásott gyökeret nagyon gyorsan meg kell szárítani, hogy ne penészedjen meg. A virágot és a hajtást fiatalon szedik. Gyógyításra a szárított levelet, a virágot, a virágos hajtást és a gyökeret használják. Fontos anyagai a nyákok és a pektinek.
Fehérmályva hatóanyagai:
alanine, aszparagin, betain, béta-karotin, cink, cserző anyagok, efedrin, foszfor, glükóz, herniarin, húgysav, invertcukor, kalcium, kalciumfoszfát, kalcium-oxalát, kálium, kobalt, koffeinsav, magnézium, mangán, nátrium, nyálkaanyagok, palmitinsav, szelén, vas, B1-, B2-, B3-, C-vitaminok.
Nicholas Culpeper írta le, hogy a fia „véres hasmenés”-ben szenvedett, amire Culpeper „tejben és italban főzött zúzott ziliz”-t adott a beteg fiának, aki két nap múlva meggyógyult. Gyökereiben és leveleiben található jótékony hatása, gazdag ásványi anyagokban, nyálkában, keményítőben, pektinben, flavonoidokban, glükózban, cserzőanyagokban és szerves savakban.
A fehérmályva bevonatképző és nyálkahártya nyugtató hatása mellett állatkísérletekben bizonyos immunstimuláló tulajdonságát is kimutatták. A mályva gyökerét és levelét a száj és a garat gyulladásos megbetegedései, valamint az utóbbiakhoz kapcsolódó száraz köhögés kezelésére használhatják. A népi gyógyászat a levelet bőrgyulladás borogatására használja, a friss, aprított levelet pedig rovarcsípés ellen.
Fehérmályva alkalmazás módjai: tea, borogatás, tinktúra, fürdő.
Tea:A gyökérből készített teát hidegen készítjük. 3 dl hideg vízbe áztassunk fél órán át 1 teáskanálnyi összeaprított zilizgyökeret, majd szűrjük le. Gargarizálhatunk is vele. Hurut, torokfájás, száraz köhögés, rekedtség esetére javallt.
Borogatás:Pépesített zilizgyökeret rakjunk mullpólyába, és helyezzük a kezelendő bőrfelületre.
Tinktúra:Tinktúraként 1-3 kávéskanállal fogyasszuk napjában háromszor.
Fürdő:A mozgáskorlátozottsággal járó derék-, láb,- és egyéb fájdalmak enyhítésére „lágyító” hatásuk miatt, gyógyfürdők alkotórészeiként hasznosították.
A fehérmályva felhasználható belsőleg:
Immunrendszert erősítő teakeverékek alkotórésze, illetve készítenek belőle száraz köhögés elleni teakeverékeket is. Hatásos lehet rekedtség, és légcsőhurut ellen, valamint nyálkaanyaga egyfajta bevonó anyagként működve enyhítheti a felső légúti gyulladást, bélhurut, gyomorhurut, gyomor és nyombélfekély esetén megnyugtathatja a fekélyes területet és segíthet a hegesedésben. A gyomor és béltraktus nyálkahártyáinak enyhe lefolyású gyulladásai kezelésére ajánlott. Segíthet székrekedés esetén (vastagbél síkosító lehet). Fogyókúrázóknak is segítség lehet, teltségérzet kialakítására, valamint a vastagbélben megduzzadva hashajtóként is kifejtheti hatását. Erősítheti még a gyenge tüdőt, valamint vesegyulladásnál védőréteget képezhet a vesében.
Külsőleges felhasználása:
A ziliztea cukor hozzáadása nélkül használható öblögető szerként, majd 4-5 öblögetés után cickafarkkóró virágzatából (Achillea millefolium) vagy orvosi zsálya (Salvia officinalis) leveleiből készített főzettel öblítsünk, majd ismét zilizzel folytassuk. Ez a kezelés hatásos lehet a szájüreg nyálkahártyájának gyulladásában és az aphták képződésekor. Öblögető szerként használható még a szájüregben lévő gyulladások, íny-, torokgyulladás (garatmandulák), hangszálak, nyelv gyulladás esetén. Régebben meleg borogatásként leveleit tették nehezen érő kelésekre, valamint segíthet égési sebeknél, lábszárfekély illetve szemgyulladás esetén.A levelekből készült forrázatban a nyálkaanyagok lágyító hatása érvényesülhet, ezért jó hatású szer lehet nedvedző ekcéma borogatására és kelések érlelésére is. Alkalmazható lehet rovarcsípések és fekélyek kezelésére is. Borban főzve és olajjal vegyítve, jó hatású szemvíz lehet, különösen csipás szemnek használhat, ha borogatják vele. A nyálkaanyagok nagyon sok vizet kötnek meg, kolloid formában filmréteget képeznek a bőrön, így kiváló hidratáló, bőrpuhító és pirosodás-gátló lehet a száraz és érzékeny bőrre. A friss gyökereket meghámozzuk, aprítjuk és szénsavmentes ásványvízzel sűrűn folyós gélt állítunk elő belőle. Közvetlenül a sebes, irritált bőrfelületre lehet kenni. Felhasználható még húgycső és hüvely öblítésére, bőrgyulladás borogatására.
Tea formájában alkalmazzák, gyári készítmények nincsenek forgalomban. Régebben borogatószernek is használták kelésekre, illetve szemgyulladás ellen.
Az fehérmályva más gyógynövényekkel való hatékony alkalmazása:
- tüdőfű (Pulmonaria officinalis)
- kakukkfű (Thymus vulgaris)
- orvosi zsálya (Salvia officinalis)
- mezei zsurló (Equisetum arvense)
- izlandi zuzmó (Certaria islandica)
Érdekesség: Egy Amerikában ma is népszerű édesség a mályvacukor, mely arról kapta a nevét, hogy régen az orvosi ziliz (fehér mályva) gyökeréből főzött sziruppal készítették. Ma ezt már zselatinnal helyettesítik.
Figyelem, amire érdemes vigyáznunk!
Az orvosi ziliz gyökeréből csak (6-8 órás) áztatással készíthetünk gyógyteát. Leveléből forrázással készül a gyógytea. Ha meghűlés, köhögés két hétnél tovább tart, ne próbálja tovább önmagát gyógyítani, menjen el az orvoshoz!
Terhesség vagy szoptatás alatti alkalmazásával kapcsolatban nem áll rendelkezésre megfelelő mennyiségű tudományos adat.Más gyógyszerekkel való együttes alkalmazása csökkentheti azok felszívódását.
Forrás:
- Bernáth Jenő: Gyógy és aromanövények
- Ingrid és Peter Schönfelder: Gyógynövénykalauz
- Earl Mendell: Gyógyfüvek bibliája
- Dr. Dr. med. Fritz Geiger: Gyógyteák (Bízz a természet gyógyító erejében!)
- Dr. Jörg Grünwald, Christoph Janicke: Zöldpatika