Erdei málna levele (Rubus idaeus folium)

Főoldal/Egyéb, Gyógynövények/Erdei málna levele (Rubus idaeus folium)

Erdei málna levele (Rubus idaeus folium)

A málna a Dunántúl egyes részein elterjedt népies neve a Boldogasszony csipkéje, vagy a himpér.

Ez a rózsafélék családjába tartozó, magas cserje az északi félteke teljes mérsékelt éghajlati övezetén megtalálható, gyakran az egres, és a ribizli társaságában.  Magyarországon őshonos, földalatti tarackokat hajtó, kb. 2 m magas félcserje. Levelei 3-5, ritkán 7 tagúak, felül simák, alul gyapjasak, szélük fűrészfogas. Májustól augusztusig virágzik. A virágok fehérek, laza fürtökben vagy bugában állnak. Vörös, csonthéjas bogyókból álló terméscsoportja 30-40 nap alatt fejlődik ki és érik be, a szederrel ellentétben leválik a vackáról. Ízletes gyümölcs, konzervipari alapanyag. Magas vízigényű, öntözést igényel. A gyengén savas, tápanyagban gazdag talajt kedveli. Sarjadzással szaporodik.

Már az ókorban is gyógynövényként volt ismert. A középkorban elsősorban kolostorokban foglalkoztak vele. Carolus Clusius már 1601-ben különbséget tett vörös és sárga fajták között.

Európában majdnem mindenütt megtalálható, de a mediterrán országokban a hegyekbe húzódott vissza. Nem él Portugáliában, Izlandon, és Skandinávia északi részén. Amerikában őshonos fajtája a fekete málna.

A málna felhasználása:

A magas vitamintartalma miatt egészséges gyümölcsöt gyakran nyersen fogyasztják, illetve lekvárként, kompótként, zseléként vagy szörpként kerül a konyhákban felhasználásra. A méhészetben a málna – köszönhetően nektárja magas (36-70%-os) cukortartalmának, továbbá magas cukorértékének (0,18–3,80 mg cukor naponta virágonként) – a méhek számára egy megbecsült melléktápanyagforrás.  A málnát tiszta alkohol édesítésére is használják. A gyümölcs szüret után már nem érik tovább, így a nem klimakterikus gyümölcsök közé tartozik.

A málna levele is használatos jótékony hatásai miatt. Rák ellenes hatással és gyulladáscsökkentő hatással bír, cukorbetegség esetén vagy fájdalmas menstruáció esetén, illetve száj- torok- és gyomornyálkahártya-gyulladás esetén is előnyös a fogyasztása, szülés megkönnyítése céljából is alkalmazzák, hasmenés ellen is alkalmas, jótékony hatással bír gyomor és bélrendszeri problémák esetén is.

Leveleit  a  ”fekete tea ” pótlására használják.

A málna levelének gyűjtése

Levele (Rubi idaei folium) gyógyhatású. Csak a vadon termő málna levele értékes, csak az gyógynövény. Májustól szeptemberig gyűjtjük.  4-5 kg friss levélből lesz 1 kg száraz drog.

A málna levelének hatóanyagai

A málnalevél flavonoidokat (kvercitin, kaempferol, tilirozid, kvercetinglikozid, hiperozid, myricitin, epikatechin-gallát, proanthocianidin B1), klorogénsavat, fenolsavakat (ellagsav, gallin, koffein, p-kumarinsav), polifenolokat, triterpéneket, ásványi sókat, tanninokat, glikozidokat, szerves savakat, csersavakat, metil-gallátot, alkoholokat, aldehideket, C-vitamint és E vitamint tartalmaz.

A málna levél tea hatása

A málnalevél tea rendkívül előnyös a nők számára, továbbá azoknak, akik a megfázás, az influenza, a termékenységi problémák, a pikkelysömör, az ekcéma, az elhízás, az emésztési zavarok, a székrekedés, a magas vérnyomás, az ízületi gyulladás valamelyikében szenvednek. A málnalevél tea káliummal, vassal, magnéziummal, C-vitaminnal, B-vitaminnal és E-vitaminnal van tele, valamint számos erős antioxidánssal és alkaloidokkal rendelkezik, amelyek biztosítják a tea egészségügyi előnyeit.

A terhesség támogatása

Ezt a különleges teát elsősorban azért ismerik, mert képes stimulálni a vajúdást és megkönnyíteni a szülést a méh falára gyakorolt hatásai miatt. Erősítheti és tonizálhatja az izmokat, így kevesebb és kevésbé fájdalmas időt tölthet a szülőszobán. Minden olyan nő számára, aki hosszabb ideig vajúdik, a málnalevél tea egészségi előnye különösen vonzó lehet. Noha a kutatások még folyamatban vannak, és nem találtak tényleges bizonyítékot hatására, a málnalevél tea már évezredek óta használatos erre a célra. Úgy gondolják, hogy egy különleges alkaloid, a fragine az oka ennek az egyedülálló hatásának.

A szív- és érrendszeri problémák támogatása

A tea magas kálium koncentrációja kiválóan csökkenti a vérnyomást és védi a szív- és érrendszert az ateroszklerózis, a szívrohamok és a stroke ellen.

Segítség az emésztésben

A málna levél tea gyulladásgátló tulajdonságai segítenek a gyomor megnyugtatásában és a székrekedés megelőzésében. Serkenti a simaizom összehúzódását is, amely normalizálja a bélmozgásokat és csökkenti a puffadást és görcsöt. A túlzott fogyasztása azonban nem ajánlott, hiszen ebben az esetben hashajtóként működik.

Fokozza az immunrendszer működését

A C-vitamin tartalma segíti az immunrendszer működését és serkenti a fehérvérsejtek termelését a szervezetben.

Ösztönzi a termékenységet

Hagyományosan a málnalevél teát a férfiak és a nők termékenységének ösztönzésére használják elsősorban azért, mert egyensúlyba hozhatja a hormonszintet. Ha egy férfi túl magas ösztrogén szintet tapasztal, a reproduktív képessége gyengül, és fordítva. A málnalevélben lévő vegyületek egyensúlyba hozhatják ezt a hormonszintet.

Csökkenti a gyulladásokat

A málnalevél tea segíthet az arthritis, a köszvény, a fejfájás, a láz és a gyomor-bélrendszeri tünetek enyhítésében a levélben lévő erős antioxidánsoknak és azok gyulladáscsökkentő hatásainak köszönhetően.

Ápolja a bőrt

Az emberek gyakran használják málnalevelet az irritált bőr gyógyítására. A magas E és C-vitamin, valamint antioxidáns tartalma miatt a pikkelysömör, az akne és az ekcéma által okozott gyulladásokat is megszünteti. A málnalevél helyileg vagy teaként belsőleg is alkalmazható.

Megkönnyíti a fogyást

Az alacsony kalóriatartalmú, anyagcsere-stimuláló málnalevél tea széles körben ismeretes és népszerű azok körében akik a fogyásra törekszenek. Ez a tea segíthet abban, hogy jól érezze magát, miközben fontos tápanyagokat szállít és növeli az energiaszintet.

A málnalevél tea elkészítése

Öntsön 2-3 deci forró vizet 1 kanál málnalevélre. Forralja lefedve, legalább 5 percig, és fogyassza rendszeresen a teát. Érdemes többet készíteni, és hidegen a hűtőben tárolni, így nem kell mindig külön csészénként lekészíteni. Ha erős teát szeretne, akkor érdemes az elkészítés után lefedni és állni hagyni egy egész éjszakát.

A málnalevél tinktúráját 1-1 arányú víz és alkohol, fele arányú és málnalevél arányban lehet lészíten. Az eredménytermék kiváló a bőrre, ha külsőleg alkalmazza, koncentráltabb formában használják a PMS (premenstruációs szindróma) enyhítésére, menstruációs problémákra, az erős vérzésre.

 

Forrás:

Természetkalauz: Bogyósok, vadon termő zöldségövének, gyógynövények

Rápóti- Romvári: Gyógyító növények

https://hu.wikipedia.org/wiki/M%C3%A1lna

https://www.manucafe.hu/herbarium-gyogynoveny-malna-levelek