Bodorrózsa

Bodorrózsa

A bodorrózsa, más néven Cistus Incanus  a szuharfélék (cistaceae), a mályvirágúak (Malvales) rendjébe tartozó növénycsalád története egészen a görög mitológiáig nyúlik vissza. A legenda szerint a sokoldalú és igazán kiterjedt tulajdonságait annak köszönheti, hogy az istenek kegyeinek osztogatásánál dupla áldást kapott. Különféle egészségügyi problémák kezelésére már a görög szerzetesek is felhasználták, valamint az ókori egyiptomi piacokon a bodorrózsából kinyert gyantát parfüm formájában is árusították. A Görögországból származó növényt 1999-ben az „Európa gyógynövénye” címmel díjazták. Ezt az elismerést sokoldalú tulajdonságának köszönheti, miszerint kiváló vírusellenes hatással bír, így számos betegség megelőzésére és kezelésére is alkalmazható. Emellett gyantában gazdag leveleinek köszönhetően sebgyógyító és bőrszépítő hatással is rendelkezik.

A bodorrózsa botanikai leírása:

Görögországban őshonos, a szuharfélék (Cistaceae) családjába tartozó kúszó cserje. Levelei ellentétesen helyezkednek el, felületük pedig enyhén érdes. 5 sziromlevelű virágai legtöbbször fehér vagy rózsaszín színűek.

Hatóanyagai:

A bodorrózsa a szuharfélék családjába tartozó növény. (A szuharfélék a mályvavirágúak rendjébe tartozó növénycsalád.) A kutatások során a növényben eddig 733 kémiai összetevőt azonosítottak, amelyek a következőképpen tevődnek össze:

397 terpén

101 monoterpén

178 szeszkviterpén és 118 diterpén

162 a phenypropanoid

128 flavonoidok, 17 fenolok, és 12 tanninok

24 szénhidrogént

35 zsírsavat

36 karbonil vegyületet

18 fitohormont

vitaminokat

A bodorrózsa gyűjtése:

A bodorrózsa leveleinek (cisti folium) gyűjtése a kora nyári időszakban történik. Júniustól szeptemberig virágzik. Sok magyar kertésznek megtetszett a jellegzetes, erős aromájú virágok miatt. Mivel azonban nem fagyálló növény, télen védett helyre kell helyezni. Meleg, nyitott és napos helyet igényel. Kiválóan ellenáll a nyári hőnek és a gyakori tüzeknek. Ezen túlmenően a lila vargányával és a húsbarna pénzecskegombával szimbiózisban él, valamint otthont ad egy kis parazita növénynek, a Cytinus hypocistisnak, amely a gyökérzetben él a virágzás idején. Egyes fajok nélkülözhetetlen élelmiszer-összetevők a pillangó lárvák számára. A kiválasztott fajok cisztusz illóolajokat bocsátanak ki a légkörbe, lehetővé téve spontán égést száraz és forró körülmények között.

Száríthatók vagy tinktúrák készítésére használhatók. Hűvös helyen ajánlott kiszárítani, majd jól zárható dobozokban tárolni.

Gyantáját egy speciális szerszámmal gyűjtik be, majd használják fel a kozmetika iparban.

Hatásai:

erős atibakteriális és antivirális hatású

gombaölő tulajdonságú

erős antioxidáns hatású

gazdag polifenol tartalommal rendelkezik

nyákoldó hatású

gyulladáscsökkentő

A bodorrózsa hatékonyan erősíti az immunrendszer, támogatja a sejtanyagcsere, valamint a szív- és vérkeringést. Emellett ez a növény a bőr öregedésének folyamatát is képes lassítani, valamint a sebgyógyulást gyorsítani. Alkalmazható hurutos köhögés, valamint torokfájás enyhítésére és kezelésére egyaránt.

Vizsgálatok szerint a cistustea hússzor erősebb antioxidatív potenciállal rendelkezik, mint a C- és az E-vitamin. Eddig a vörösbort és a zöld teát gondolták polifenolban a leggazdagabbnak. A zöld teában a cistusteához képest csak egyharmadnyi vitaminszerű anyag van jelen. A polifenolok olyan csersavvegyületek, amelyek körülveszik és megkötik a baktériumokat, vírusokat és nehézfémeket, hogy azok ne tudjanak benyomulni a sejtekbe. A betegség enyhül vagy nem is tör ki.

 

Mellékhatás, ellenjavallat:

Terhes és szoptató nők számára a használata orvos felügyelete mellett ajánlott!