Egynyári, petrezselyemre emlékeztető növény, kb. 50 cm magas. Finoman szőrözött, jellegzetes illatú, szára hengeres, bordázott. Fehér virágai júliustól- augusztusig nyílnak. Magját augusztustól-szeptemberig szedik. Fűszernövényként ismert, enyhén fűszeres, kissé édes íze van. Népies nevei: ánizsmag, illatos ánizs, közönséges ánizs, bécsi- vagy édeskömény. Hazája a Földközi-tenger keleti partvidéke, gyakran termesztik, esetenként elvadul.
Ánizs hatóanyagai:
2-5% illóolaj, 10-30% zsíros olaj, kolin, 20% fehérje, cukor.
Az egész világon sokoldalú fűszerként használják, általában egészben, de szükség esetén összetörve is, azonban így gyorsan elveszíti jellegzetes aromáját.
Egy kevés ánizs előnyösen érdekessé teheti a vadas ételeket, főzelékeket, valamint mártások ízesítésére is kiváló. Használják köhögés elleni cukorkákba, tésztákba, pudingokba, édességekbe, gyümölcskompótokba, néhol még kenyérbe és sós süteménybe is. Felhasználása a likőrgyártásban is jelentős, adják azonban édes borokhoz, szirupokhoz, likőrökhöz is.
Ánizs gyógyhatásai:
Gyógyításra a szárított magvakat használják. Illóolajának fő alkotóelemei az anetol és az ánizs aldehid. A gyógyászatban alkalmazhatják szélhajtóként, gyógyszerekhez íz javítóként, valamint gyomor, bél és epebántalmak esetén, megszüntetheti a felfúvódást, idegerősítő, vértisztító, étvágyjavító, hurutoldó és emésztést serkentő lehet. Rendelkezhet enyhe görcsoldó és szélhajtó tulajdonsággal, ezért a gyermekgyógyászatban gyakran használják kólikás panaszok ellen. Népi gyógyászatban alkalmazhatják még szamárköhögés, puffadás, kólikaszerű fájdalmak, menstruációs panaszok, májbetegségek és tuberkulózis kezelésére, de szoptatós anyák számára tejeleválasztás fokozása céljából is. Tudományos kutatások az ánizs mag antimikrobás és gyulladáscsökkentő hatásait is leírták.
Általában a szárított magvakat, vagy az illóolajat alkalmazzák. Magjából vízgőz lepárlással 6-9% ánizs olaj vonható ki attól függően, hogy honnan származik. Javasolt napi dózis 3g mag vagy 10-12 csepp illóolaj. Alkalmazható kenőcsként vagy borszeszes oldatban fejtetvek ellen, de gyenge hashajtónak, illatosításra és belső elválasztású secretumok (tej, köpet) kiválasztására is használható lehet. Tartós alkalmazása nem ajánlott a bőrt enyhén irritáló tulajdonságai miatt. Az illóolaj nyákoldó és köptető hatású lehet, számos köhögés elleni készítmény alkotóeleme, szájvizekben és torokfertőtlenítő tablettákban is gyakran megtalálható.
Tea vagy inhaláló oldat készítése: ½ teáskanálnyi magot törjünk össze, 1,5 dl forró vízzel öntsük le, 10 percig lefedve hagyjuk állni, naponta egyszer-kétszer fogyasszuk, vagy a gőzt inhaláljuk. Teája segíthet bél- és gyomor indiszpozíció, has puffadás, meghűlés esetén.
Féregűző szerek egyik alkotóeleme a háziállatoknál, valamint használhat még tetvek, atkák ellen, embernél és állatnál egyaránt, enyhítheti a rovarcsípés okozta fájdalmat.
Aromalámpában alkalmazva közérzetjavító lehet, és jobb álmot biztosíthat. Használható növényi olajjal hígítva masszázsolajként.
Figyelem, amire érdemes vigyáznunk!
Ismert allergia esetén ne alkalmazzuk!
Mellékhatások:
Esetenként allergiás reakciók léphetnek fel a bőrön, a légutakban és a gyomor-bél rendszerben.
Forrás:
- Dr. Jörg Grünwald, Christoph Janicke: Zöldpatika
- Ingrid és Peter Schönfelder: Gyógynövény határozó
- Dr. Dr. med. Fritz Geiger: Gyógyteák (Bízz a természet gyógyító erejében!)
- Frank Zsófia, Kürti Gábor: Gyógyítás illóolajokkal