Nemcsak művészeti alkotásokban, de a természet alkotásai, vagy az építészeti remekek között is találunk olyan motívumokat amelyek a mandalákra hasonlítanak:
Mi a mandala?
A mandala szemlélés, alkotás során szükségünk van arra a képességünkre, hogy kapcsolódjon intuitív és intellektuális énünk, együtt, egyszerre működjön bennünk jobb és bal agyféltekénk. A mandalák készítése segít ebben az összekapcsolódási, összehangolódási folyamatban, amely bennünk zajlik.
Az alkotás, befogadó értelmezés során elsődleges a ráhangolódás, az egyéni érzések, megérzések tudatosítása, a személyes élmény! (Jobb agyféltekénk működésének sajátja.) Az itt közölt információk emellett arra valók, hogy ezeket kiegészítve iránymutatással szolgáljanak számunkra az értelmezéshez. (Bal agyféltekénk működése.) Nem arra szolgálnak, hogy ezekből kiindulva ítéljünk meg vagy alkossunk mandalákat. Formák a mandalában Pont: a minden egy, a megnyilvánulatlan jelképe.Kör: a teljesség, az egység szimbóluma.A vízszintes vonal: elválasztja a lentet és fentet, eget és földet. Anyai energia.Függőleges vonal: a világok összekötése és energia. Jobb és bal szétválasztása.Kereszt: a két vonal egyesül, középpont jön létre. Felismerések.Háromszög, felfelé mutató csúccsal: a törekvések, energiák felfelé, a szellemi szféra felé mutatnak.Háromszög, lefelé mutató csúccsal: a földi, anyagi szféra felé mutató törekvések.Hatszög, az előző két háromszögből létrehozva: a szellemi és az anyagi törekvések egysége.Négyszög: létünk az anyagi világban.Kör és négyzet egyben: a szellem megvalósítása az anyagban.Nyolcszög: harmónia az emberi létben.Ötszög: a kiteljesedett ember.Hétszög: spirituális út.Tizenkettő felé osztott kör: a természet körforgása, teljesség.Szvasztika: Nap, energia, a mindenség mozgása.Spirál: a természet ciklikus mozgása, dinamika. Két iránya jelképezi a felépítő és a lebontó aspektust.
A vallási és a spirituális hagyományok régóta használják ezeket a mintákat a tudat tágítására, gyógyításra. A buddhista kultúrában jutott a legnagyobb szerephez a nem túl régi történelemben. A mandala nem mindig kör alakú, de mindig a külső és belső világmindenség sűrített mása. A szabályos, ritmikusan ismétlődő minták képesek az élőlények energia rendszerét befolyásolni, megfelelő hullámhosszra állítani, és az agyféltekék között harmonikus összeköttetést teremteni. Ezáltal nyugtat, regenerál, beindítja szervezet öngyógyító képességét. Növeli az agy kapacitását, segíti az összefüggések megértését, a tanulást, képességek kifejlesztésére is kiválóan alkalmas. A mandalák megemelik az ember energiaszintjét. Minden egyes mandala színeket, fényeket sugároz.
Színek a mandala világában
A színek értelmezésére több lehetőség kínálkozik:
1. A csakrák színei szerint.
2. Az évszakok, természeti formák szerint.
3. Különböző spirituális rendszerek értelmezései szerint.
4. Feng-shui rendszere szerint.
Bizonyára még sok más lehetőség is eszünkbe juthat…
Kipróbálhatjuk, milyen érzést keltenek bennünk az egyes színek: élénkít, nyugtat, energetizál, befelé visz, lecsendesít… Hideg vagy meleg érzetet kelt? Sokfélét lehet olvasni arról is, hogy a tiszta színek hogyan hatnak csakráinkra, ezáltal hangulatunkra, belső szerveink működésére is akár!
A spontán színválasztás (amikor a számunkra legvonzóbb színeket használjuk) legtöbbször elvezet a számunkra fontos, harmonizáló, gyógyító színek megtalálásához! Ezt javaslom. Az elkészült mandalánkat azután értelmezhetjük, rácsodálkozhatunk, felismeréseink születhetnek.
Tiszta színek (nagyon sok árnyalatuk létezik!):
Sárga: erő, fény, vidámság, a 3. csakra színe.
Narancs: bőséges energia, meleg, a 2. csakra színe.
Vörös: tűz, szenvedély, az 1. csakra színe.
Lila: spirituális erők, a 6.csakra színe.
Kék: védelem, nyugalom, hideg. Az 5. csakra színe.
Zöld: béke, természet, az 4. csakra színe.
Fehér: tisztaság, egység, a 7. csakra színe.
Fekete: titok, a sötétség.
A szürkéknek nagyon sok árnyalata létezik, épp úgy, mint a barnáknak. Lehetnek hideg vagy meleg árnyalatúak és közelíthetnek valamelyik tiszta színhez. Lehetnek élénkek vagy tompák, kifejezhetnek unalmat, szomorúságot, de életerőt, jókedvet is.
(forrás: www.selyemfestes.hu)