Mediterrán területeken őshonos az édeskömény, a tenger közelében virul, megjelenése kísértetiesen hasonlít a kaporra. Gyökere gumós és nagy, ami salátába szeletelve remek csemege. Olaja az ánizséhoz hasonló, édeskésen pikáns, étvágygerjesztő, gazdagon fűszeres, üde és melegítő jellegű. Szívesen alkalmazzák csecsemők és kisgyermekek gyógyításában. Az ókorban Hippokratész csecsemőkori bélgörcsök (kólika) ellen írta fel. Később étvágycsökkentőnek nevezték és ajánlották a tejhozam fokozására szoptatós anyáknak.
Édeskömény illóolajok
Szétzúzott terméséből vízgőzös lepárlással kinyert gyógyító illóolajai adják a hatását, amely serkentheti az anyatejtermelést, étvágyjavító, emésztést serkentő, féregűző, szélgörcsoldó, hashajtó, vércukorszint szabályozó, légcsőhurutoldó, antibakteriális és fertőtlenítő hatású lehet. Könnyítheti a máj munkáját, fertőtlenítheti a vizeletkiválasztó rendszert, csökkentheti a húgyhólyag és a vesegyulladást. Gyomorgörcs, kólika kezelésére bedörzsölő szerként vagy borogatás formájában alkalmazhatjuk. Az édeskömény erősítheti a vese működését, segíthet kiűzni a vesekövet. Illóolaja segíthet kiüríteni a letapadt váladékot, és gyógyíthatja a légzőszerveket. Torokgyulladásnál öblögethetünk vele, például egy csésze teába három csepp, mézben oldott édesköményolajat használva. Alkalmazása segítségünkre lehet has puffadás és hűléses megbetegedések ellen. Váladékoldó és görcscsillapító lehet, valamint alkalmazható gargalizáló szerként, étvágygerjesztőként, vizelethajtóként, de szemöblögetésre is.
Édeskömény hasznosítása
Az édeskömény remekül használható a szépségápolásban is, illóolaja izomtónus fokozó, képes lehet megőrizni az arcizmok fiatalosságát. Leapaszthatja a szem körüli püffedést. Fokozatosan visszaadhatja a vízhiányos bőr nedvességét. Egyes aromaterapeuták állítása szerint, ha rendszeresen ezzel masszírozzák a kebleket, a mell megőrzi rugalmasságát és látványos, feszes tartását.
Jól kombinálható más gyógynövényekkel az ösztrogénhormonszerű hatása miatt. Alkalmas lehet prosztataduzzanat, prosztata megnagyobbodás, valamint rendszertelen menzesz kezelésére.
Fűszerként is használják az élelmiszeriparban, valamint édességek és sütőipari termékekhez. A legtöbb fogkrém és szájvíz nélkülözhetetlen alkotóeleme.
Figyelem, amire érdemes vigyáznunk!
Állapotos nők ne használjanak gyógyszermennyiségű édesköményt valamint azok, sem akiknek az orvos nem ajánlja fogamzásgátló tabletták szedését! Mindazoknak, akiknek véralvadás problémájuk vagy mellrákjuk van szintén nem ajánlatos a használata! Tilos az alkalmazása 6 évesnél, fiatalabb gyermekeknél és epilepsziásoknál! Nagy dózisban súlyos görcsöket okozhat! Illata megijeszti az állatokat.
Forrás:
- Earl Mendell: Gyógyfüvek bibliája
- Dr. Dr. med. Fritz Geiger: Gyógyteák (Bízz a természet gyógyító erejében!)
- Frank Zsófia, Kürti Gábor: Gyógyítás illóolajokkal
- Roberta Wilson: Aromaterápia haladóknak