Csalán (Urticae dioica)

Csalán (Urticae dioica)

Hazánkban mindenütt közönséges és gyakori, évelő, lágyszárú növény, kétlaki faj, téltűrő gyökértörzse van. Az egész növény élénkzöld színű, csalánszőrökkel sűrűn borított, magassága 30-250cm. Szögletes hajtású, indás növény, termése tojásdad makkocska. Március és május között az egész növényt méreganyagot tartalmazó szőrök borítják a fiatal levelek és a hajtás kivételével. A csalánszőrök érintése égető, viszkető érzést okoz, apró vörös kiütésekkel. Virágzási ideje májustól júliusig tart, májustól-augusztusig szedik. Magyarországon a vadon élő populációját gyűjtik. Gyógyászati szempontból az április végi és májusi csalán felső hajtásvége a leghatékonyabb drog, míg szeptemberben a gyökerébe visszahúzódó hatóanyagok miatt a növény gyökerét gyűjtik. A vulkanikus kőzeten termett csalán rendelkezik a leghatékonyabb gyógyerővel. Érdemes tehát ilyen területeken gyűjteni.

Magyarországon kb. 50 fajta csalán lelhető fel, azonban gyógyászati szempontból a nagy csalán a legtöbbször alkalmazott gyógynövény. Felhasznált részei: a levél, a virágos hajtás, a gyökér és a magja. Gyakrabban használt magyar nevei: csalán, csalány, csollán, csóvány, csólyány, csillán. A leveleket frissen vagy szárítva, gyökerét szárítva, magját kipréselve alkalmazhatjuk. A levelek és a herba szárítása tiszta, szellős helyen gyakori forgatás mellett történhet. Napon történő szárítása nem ajánlott, mivel ilyenkor a levelekben lévő festékanyag elbomlik és a drog értéke csökken. A csalán „tüzes” növény, rendkívül gazdag hatóanyagok tárháza.

Csalán alkalmazása a népi gyógyászatban:

Levelét belsőleg vérképző szerként, hólyag és húgyúti problémák, vizelési panaszok, ezenkívül artritiszben, izomreumatizmusban és cukorbetegségben alkalmazzák. Külsőleg a haj és a fejbőr ápolására használják. Gyökerét ödémára, reuma, köszvény, és prosztatapanaszokra használják.

Főbb hatóanyagai: a levelekben és a virágos hajtásokban flavonoidok, 4 fajta klorofill-származék, karotinoidok, A-, B-, C-, K-, U-, P- vitaminok, triterpének, szterolok és ásványi anyagok, kiemelkedően magas a vas és a szelén tartalma, a gyökerének pedig főként a szterolok. További hatóanyagai: acetilkolin, fitoszterin, hisztamin, szerotonin, glikozidok, valamint béta-szitoszterol, de ez csak a gyökereiben. Hamujában nagy mennyiségű meszet, ásványi sókat, fehérjéket találunk. Savak közül tartalmaz: aszkorbinsavat, fahéjsavakat, esetsavat, a csalánszőrök pedig hangyasavat tartalmaznak.

Jótékonyan hathat a szív és keringési betegségekre. Az egyik leghatékonyabb és legjobb vértisztító növény. Nemcsak kimoshatja a vérből a toxikus anyagokat, hanem képes lehet feloldani az érfalakra rakódott különbőző lipideket (zsírokat), ezáltal csökkentheti főleg az időskori magas vérnyomást. Gátolhatja az erekben a vérrögök képződését, így megelőzhetővé válhat a különböző embóliák kialakulása. Főbb hatásai közé tartoznak, hogy vizelethajtó és gyulladáscsökkentő lehet. A csalán leveléből készült tea eltávolíthatja a szervezetből a mérgeket, valamint serkentheti a vesét a fokozottabb vízkiválasztásra. Tisztíthatja a hajszálereket is, erősítheti az érfalakat, az érfalak izomzatát. Hatékonyan tisztíthatja a szív koszorúereit, ezáltal csökkentheti a szívinfarktus kialakulásának kockázatát. Hatóanyag tartalmánál fogva elősegítheti a vérképződést, vastartalma miatt a vérszegénység esetén is segítséget nyújthat. Csersavtartalmának köszönhetően, aminek összehúzó hatása van, kisebb vérzések elállítására is hasznos lehet a csalán levele. Diaretikus, vízhajtó hatása miatt szív ödéma kezelésére is hatékony lehet a csalán teája. Fájó, vénás végtagok esetén a csalánteával történő borogatás enyhülést eredményezhet. A csalán jótékony hatással lehet az izmok jobb vérellátására, mint pl. a hideg végtagok kezelésére. A növény serkentheti a fejbőr vérellátását, erősítheti ezáltal a hajhagymák jobb anyagcseréjét. Aranyeres bántalmak esetén, ha ülőfürdőt alkalmazunk, visszahúzódásra késztetheti az aranyeres csomókat és enyhítheti a fájdalmakat. Külsőleg borogatásként alkalmazva enyhítheti a visszérfájdalmakat. A nagy csalán felpezsdítheti a vért, szinte felfrissítheti az egész keringési rendszert, így vitalizálhatja az egész testet.
Segítségünkre lehet húgy-, húgyúti-, hólyag betegségek esetén. A növény átmoshatja az egész húgyúti rendszert, távozásra késztetheti a vese és hólyaghomokot, valamint a kisebb köveket. Fokozhatja a vese kiválasztó funkcióját, csökkentheti ezáltal a testben felhalmozódott folyadékokat, ödémákat. A csalán köszvénypangó vizelet megindításában, illetve egy esetleges húgycsőelzáródás egyik jó ellenszere lehet, mind belsőleg, mind külsőleg egyszerre alkalmazva.

Emésztőrendszeri betegségek esetén is segíthet. Támogathatja és elősegítheti a máj méregtelenítő funkcióit, alkalmazásával a májba friss vér áramolhat. A növény képes lehet a májban és a lépben felhalmozódott toxikus anyagokat (pl. gyógyszerek, vegyszerek) kioldani és eltávolítani. Teája a gyomor és bélhurut ellen is hatásos lehet. Gyulladáscsökkentő hatása lehet, ezért segítséget nyújthat a vastagbél gyulladásos betegségeinél. A csalán javíthatja a bélperisztaltikát, ezáltal használható lehet székrekedés esetén. Oldhatja a belekben felhalmozódott plakkokat, így rendszeres használatával számos súlyos bélbetegség megelőzhető lehet. Tisztítókúrák és böjtök hatékony és nagyon kedvelt gyógynövénye, mert talán az egyik legerősebb vértisztító növény. Mivel egyúttal a székletürítést is könnyítheti, főleg tavaszi kúrákhoz ajánlott. Ezeknél a kúráknál érdemes 4 hétig, reggel fél órával a reggeli előtt egy csészével meginni, napközben pedig 1-2 csészével kortyonként.Ezt a kúrát megismételhetjük ősszel, amikor ismét kinőnek a csalán fiatal hajtásai. Megelőző célzattal egész éven át megihatunk naponta egy csésze teát.

Női, és férfi ivarszervek betegségeiben is segítségünkre lehet. Nagymértékben javíthatja a kismedence vérellátását. Javíthatja a méh izomzatának anyagcseréjét, vérkeringését. A kismedencében elhelyezkedő ciszták feloldását és „kitakarítását” is elvégezheti. Növelheti a nemi vágyat, oldhatja az érzelmi és szexuális ösztönvilág gátjait. Férfiak esetében javíthatja a barlangos test vérellátását, ezáltal emelheti a libidót és a merevedési képességet. Mindkét nem esetében emelheti az ivarsejteket (petesejt, hímivarsejt) termékenyítő képességét, növelheti az ondószámot és elősegítheti az egészségesebb petesejtek képződését. A csalán gyökerében található béta-szitoszterol hatóanyag enyhítheti a prosztata jóindulatú megnagyobbodásának tüneteit. Levele enyhén antibiotikus hatású, valamint vitamin (A-provitamin és K-vitamin) és ásványi anyagforrás. Gyökere csökkentheti a prosztatatúltengés okozta panaszokat, valamint a vérszérum koleszterinszintjét.

Mindezek mellett a csalán csökkentheti a vércukorszintet, ha reggel éhgyomorra tartósan fogyasztjuk teáját (nőknek 4dl, férfiaknak 5dl) kortyonként fogyasztva. Fontos, hogy ébredés után ez legyen az első információ a szervezet számára. A növény szoptatós anyáknál serkentheti a tejelválasztást, illetve beindíthatja azt apadás esetén. Akkor is segíthet, ha szülés után egyáltalán nem indult el a tejkiválasztás. Enyhülést hozhat reumás panaszokra is, itt az eredmény akkor várható, ha belsőleg és külsőleg egyszerre alkalmazzuk. Külsőleg borogatás illetve a csalánmag olajjal történő bedörzsölés alkalmazásával. Fokozhatja az immunválaszt, serkentheti a hormontermelést. Szerotonin tartalma miatt kiegyensúlyozottabbá teheti az idegműködést. Teája alkalmazható reumatikus betegségek, ízületi gyulladások, köszvény kezelésére a növényben található vizelethajtó, emésztést serkentő és keringésjavító anyagai miatt, amelyek csökkenthetik a vér húgysavszintjét. Sok vitamint és vasat tartalmaz, élénkítő hatású lehet, valamint érdemes rendszeresen fogyasztani mindazoknak, akik hajlamosak vese vagy hólyagkő képződésre, mert ezáltal még idejében kiválasztódhat a homok. Fokozhatja a szervezet védekező erejét, azáltal, hogy tisztíthatja a vizeletkiválasztó rendszertés az emésztőcsatornát, ennek a tisztító hatásnak hasznát vehetjük gyomor és bélhurut esetén is.

Hatásos lehet bőrbetegségek, tinédzser kori pattanásosság esetén. Kiváló vértisztító hatásának köszönhetően enyhítheti az allergiás tüneteket, így az ekcémát, szénanáthát, asztmát és a csalánkiütést. Gyógyszeriparban és kozmetikai iparban is alkalmazzák, klorofill tartalma miatt fertőtlenítő, hámosító, szagtalanító készítményeket gyártanak belőle. Jelentős mennyiségű A-provitamint és K-vitamint tartalmaz, de ezek vízzel nem vonhatók ki.

A leveleit reumás megbetegedések, a gyökereit pedig prosztatabántalmak kezelésére alkalmas gyógyteakeverékek és készítmények alkotóelemeiként használják. Főzeléknek fogyasztható, állatok takarmányozására is alkalmas. Számos rákellenes teakeverék alkotóeleme, a legújabb tudományos kutatások szerint antiallergén hatását is igazolták.
Alkalmazásának módjai:teaként (levél, gyökér), tinktúraként (külsőleg, belsőleg), magolajként (külsőleg, belsőleg), borogatásként (külsőleg), ülőfürdőként (külsőleg), hajszesz és samponként (fejbőrre), ételként (levesek, főzelékek), csalánsörként.

Csalán elkészítési módjai:

A csalántea (levélből) elkészítésének módja: Két evőkanál szárított csalánlevelet leforrázunk (nem főzünk), lefedjük, csupán 2 percig állni hagyjuk, majd szűrjük és kortyonként fogyasztjuk. Az ajánlott napi bevitel átlagos esetben 2-3 csésze. Súlyosabb esetekben akár 1-1 ½ liter tea fogyasztása javasolt, arányosan szétosztva a nap folyamán. Fontos, hogy cukor nélkül igyuk!

A csalántea (gyökérből) elkészítési módja: A jól kiszárított és felvágott gyökereket (két púpozott teáskanál) éjszakára 2,5 dl hideg vízben áztatjuk, és azt reggel felfőzzük, szűrjük, majd kortyonként fogyasztjuk.

Tinktúra alkalmazása: naponta 2x vagy 3x 1dl vízben oldva, külsőleg bedörzsölő szerként.

Magolajként alkalmazása: belsőleg 1-2 mokkáskanál/ nap, külsőleg bedörzsölőként.

Borogatásként: a nagy csalán teáját használjuk borogatásra.

Ülőfürdő: fürdővízhez 2 l csalántea hozzáadása, a fürdővíz csípőig érjen. A növény klorofill tartalma miatt megfoghatja a kádat.

Hajszesz és sampon: a termékek leírása szerinti használat követendő.

Ételként: a növény friss leveleit használhatjuk. A májusi friss csalánlevelekből lét is préselhetünk, amelynek maximális napi adagja ½ pohár (kiváló vérpezsdítő).

Csalánsör recept: összetevők:

  • friss fiatal csalán hajtásvég (50 szál)
  • 2 púpozott evőkanál őrölt gyömbér
  • 8 dkg cukor
  • 2 evőkanál borkő
  • 3 dkg étkezési élesztő
  • 36 liter tiszta víz

Forraljuk 20 percen át a vízben a csalánt és a gyömbért, majd tegyük bele a cukrot és oldjuk fel kevergetés közben. Hagyjuk kihűlni az oldatot, majd adjuk hozzá a borkövet, keverjük el benne és újra melegítsük fel enyhén. Adjuk hozzá az élesztőt, de ne kevergessük közben! Hagyjuk egy éjszakán át letakarva pihenni. Másnap fölözzük le a tetején összegyűlt habot, jól keverjük meg, majd palackozzuk jól záródó üvegekbe. Hagyjuk állni két napig, majd fogyasztható.Tipp: Fogyasszuk hűtve! Az üveg alján üledék képződik, 18 év alatt fogyasztása nem ajánlott!

Figyelem, amire érdemes vigyáznunk!

A csalánlevélből előállított készítményeket ne alkalmazzuk terhesség vagy szoptatás idején, mert ennek biztonságosságára nem állnak rendelkezésre megfelelő tudományos adatok. Beszűkült szív vagy vesefunkció miatt kialakuló ödémák esetén nem szabad csalánnal átmosó kezelést végezni. A csalánlevél vagy gyökérkészítmények gyomor-bél panaszokat vagy allergiás bőrkiütést okozhatnak. Akkut magas vérnyomásban szenvedők, ne használják a növényt! A növényt áldott állapotban lévő nők ne alkalmazzák, mert elindíthatja az idő előtti szülést! A nagy csalán gyógyászati alkalmazásáról kérdezze meg orvosát, a pontos diagnózis felállítása szakképzett orvos feladata!

Forrás:

  • Babulka Péter: Ismerjük fel a vadon termő gyógynövényeket
  • Maria Treben: Egészség Isten patikájából
  • Maria Treben új receptjei és élete
  • Dr. Jörg Grünwald, Christoph Janicke: Zöldpatika